Uşak’ta 18 ve 19 Mayıs 2024 günü hava nasıl olacak? Uşak’ta 18 ve 19 Mayıs 2024 günü hava nasıl olacak?
Her yıl Uşak’ta iklim krizi ve küresel ısınmaya dikkat çekmek için bisiklet turu düzenleyen Süslü Kadınlar ekibi, bu pazar günü, yine pedalları çevreye duyarlılık için çevirecekler. Süslü kadınlar, 17 Eylül 2023 Pazar, saat 17.00'da 15 Temmuz Şehitleri Meydanı'ndan başlayacaklar ve iklim krizine dur demek için buluşacaklar. 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Uşak’ta bu yıl 11’inci kez yapılacak ve her yıl olduğu gibi yine egzoz dumanı ve trafik karmaşası olmayan kentlere dikkat çekecek.
Uşak 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’ndan başlayacak olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, İzmir-Ankara Karayolu üzerinden Atapark’a kadar devam edecek. Atapark’a kadar giden kadınlar, burada bir açıklama yapacaklar.

Etkinliğe kentteki tüm kadınları davet eden Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun 11’inci ayağının koordinatörü Dudu Bayraktar Dönder, yaşanan iklim değişikliği ve bunun yol açtığı kuraklık ve sel gibi afetlerde çevre kirliliğinin etkisine dikkat çekti. 

Egzoz dumanının da hava kirliliğinde çok etkili unsurların başında geldiğini belirten Dudu Bayraktar Dönder, “Geçmişte “İklim değişikliği” diyorduk, şimdi artık “İklim Krizi” diyoruz. Bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz. “Bir kişinin karbondioksit salımı, otomobil ile gidilecek yol bisikletle gidildiğinde 15 kat azalıyor. “Biz “İklim Krizi”ne karşı toplumun tüm paydaşlarının, kamu bileşenlerinden bireylere kadar, gerekli önlemlerin ve düzenlemelerin derhal hayata geçmesini istiyoruz” dedi.

TÜM KADINLARA ÇAĞRI YAPTI
Tüm kadınları 17 Eylül 2023 Pazar günü yapılacak olan etkinliğe davet eden Dudu Bayraktar Dönder, “Bisikletini alan kadınlarımızı 15 Temmuz Şehitler Meydanı’na (Atatürk Anıtı önü) bekliyoruz. Bu tip etkinliklerle bu konuda önemli bir farkındalık sağlayacağız. Sağlıklı bir toplum ve yaşanabilir bir gelecek için,  özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini istiyoruz” diye konuştu. 
 
Editör: Ali ARASLI