Öğretmenlikten gelerek, Uşak’ta da şubesi bulunan dev benzinlikleri nasıl kurdu?

Uşak’ta da şubeleri bulunan dev akaryakıt şirketini bir öğretmen kurdu. Önceleri alay edilen öğretmen, bugün dev bir şirketin sahibi…

Uşak, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Kütahya ve Türkiye’nin 81 ilinde bulunan OPET akaryakıt istasyonlarını bir öğretmen çift kurdu. Fikret Öztürk ve kendisi gibi öğretmen eşi Nurten Öztürk, Story Box kanalına konuştu. Şirketin kuruluşu ve Koç Holding’le ortaklığı anlatan Fikret Öztürk, arabasının daha olacağını düşünmezken, bugün dev bir şirketinin bulunduğunu aktardı. En büyük gücünü eşi Nurten Öztürk’ten alan Fikret Öztürk’ün Opet’i temiz tuvaletlerle büyüdü.

Köylerde iş yapacağını söyleyince kendisine güldüler!

OPET’in kurucusu ve yüzde 50 ortağı Fikret Öztürk, serüvenini şöyle anlattı:

“Öğretmenlikten ayrıldım ve eşim öğretmenliğe devam etti. Ben dağıtım şirketini köylerde açacağımı söyledim ve bana güldüler. Sermayem yok ve büyük şehirde başlayacağım dersem olmazdı. Köylerden başladık ve büyüdük. Yüzde 10’a varan Pazar payımız oldu. Dostlarımız rakip gördü ve zamanla büyüdük. 2012 yılından sonra Koç Holding’le yüzde 50 yüzde 50 sözleşme yaptık. Ben başladığım günden Koç ortaklığına kadar bankalardan kredi aldım. Ben peşin parayla çalışırım dersen, ticarette bu biraz zor. Koç’tan önce Aygaz’la anlaştık. Koç’la çalışmadan önce bize teklif gelmişti. Satın almaksa hayır ve ortak olmaksa olur dedim. Yüzde 50 şartım vardı ve rakamda da anlaşıp ortaklığa devam ettik. Fikret Öztürk ismi sıfırdan gelip, Türkiye’nin büyük bir holdinge ortak olmuş insanoğlu. 1350 Opet ve 600 Sunpet var. Bizi temiz tuvalet kampanyası büyüttü.”

Nurten Öztürk: İstasyon istasyon gezerek temiz tuvalet için çalıştık

Temiz tuvalet kampanyası hakkında konuşan Nurten Öztürk, şöyle devam etti:

Göcek, Marmaris ve Bodrum'da Tekne Kiralama Göcek, Marmaris ve Bodrum'da Tekne Kiralama

“Tuvaletlerdeki temizliği ve hizmeti öncelikledim ve bir türlü istediğim düzeye gelmedi. Bir yurtdışı seyahatte tuvalete gittim ve yabancılar iğrenç dedi. Seyahatten döndüğümde temiz tuvalet kampanyası yapalım dedim. İstasyon istasyon giderse ne olur dedik ve milyonlarca kilometre gittik. Tuvaletler için temizlik hijyen eğitimi verilecek dedik ve eğitimlerden ayrılmak istemediler.”

Programı izlemek için tıklayın

Editör: Ali ARASLI