Uşak Belediyesi yönetimini 'Yörük' endişesi bastı! Uşak Belediyesi yönetimini 'Yörük' endişesi bastı!
Uşak’ta bazı okurlarımız, yerel seçim öncesi ikametgah oyunu yapıldığına dair ihbarlarda bulundular. Buna göre bazı köylere yoğun bir şekilde ikametgah alma durumunun söz konusu olduğu ve bunun muhtarlık seçimleri için yapıldığı öne sürüldü.
28 Mayıs 2023 seçimlerinde 280 bin 452 seçmenin yer aldığı Uşak’ta, benzer durumun daha önceki seçimlerde de olduğu öğrenildi.
Konuyla ilgili görüştüğümüz Yüksek Seçim Kurulu İl Müdürlüğü yetkilileri, cezai işlemin İl Nüfus Müdürlükleri tarafından yapıldığını aktardı.
Türkiye genelinde bu konuda verilen para cezalarının bulunduğunu belirten İl Nüfus Müdürlüğü yetkilileri, 2023’te 60 kişiye idari para cezası kesildiğini bildirdi. 

2024’te 19 kişiye ceza kesildi
Edindiğimiz bilgilere göre bu yıl yalan adres beyan edenlere 9 bin 441 TL ceza kesiliyor. Geçen yıla göre yüzde 58 zamlanan ceza, son 1 hafta içinde 19 kişiye kesildi. Ceza kesilen bazı vatandaşlar bu durumu mahkemeye taşıma yoluna gideceklerini bildirdi. 

Yalan adres beyanı nasıl tespit ediliyor?
Oy kullanmak veya farklı amaçlar için yapılan yalan adres beyanı, köy muhtarları tarafından tespit ediliyor. Köyde ikamet etmeyen kişilerle ilgili bilgiler İl Nüfus Müdürlüğü’ne ve bu kanalla da jandarma veya polis ekiplerine bildiriliyor.
Yapılan emniyet soruşturmasında, yalan adres beyanı ortaya çıkarsa, 9 bin 441 TL idari para cezası uygulanıyor. Yalan adres beyanları, nüfusu az olan köylerde seçim sonuçlarını belirlemek için kullanılan kötü bir yöntem olarak tanımlanıyor.
Yalan adres beyanıyla, oy kullananlar yaşamadıkları bölgenin kaderine etki ediyorlar. Seçimden seçime oy kullanma sisteminin bu yerel seçimlerde tamamen önüne geçilmesi bekleniyor. 
Editör: Ali ARASLI