2019'da hayatımıza giren koronovirüsün son varyantı Türkiye'de görüldü. Haberi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Endişeye gerek yok" mantığıyla paylaştı. 

twitter hesabı üzerinden "ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME" diye bir mesaj veren Fahrettin Koca, varyantın hasta etme gücünün düşük olduğunu bildirdi.

9 kişide eris varyantı bulgusuna rastlandığını ifade eden Koca, "Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız" dedi.

image-100

Bu ilişkiler, insanın yaşam enerjisini bitiriyor Bu ilişkiler, insanın yaşam enerjisini bitiriyor

ERİS VARYANTI NEDİR?

Öte yandan sosyal medyada, google üzerinden internet kullanıcıları "eris varyantı nedir", "eris belirtileri", "eris Türkiye'de var mı?", "eris covid" veya "eris tedavisi" şeklinde aramalar yapıyor. 

Eris varyantı nedir sorusuna uzmanlar şu cevabı veriyor: 

"DSÖ, Eris varyantının belirtilerini, COVID-19'un diğer varyantlarının belirtilerine benzer olduğu tespiti yapmıştır.  Eris belirtileri, "Ateş, Öksürük, Boğaz ağrısı, Nefes darlığı veya solunum güçlüğü, Kas ağrıları veya kas güçsüzlüğü, Baş ağrısı, Yorgunluk, Burun akıntısı veya tıkanıklığı, Tat veya koku kaybı ve İshal veya mide rahatsızlığı".

ERİS varyantı öksürme veya hapşurma gibi yollarla havadan yayılıyor ve insandan insana geçiyor. 

ERİS VARYANTI ÖLDÜRÜR MÜ?

Eris varyantının ölümcül etkisinin olup olmadığına dair henüz net bir bilginin olmadığını bildiren uzmanlar, bu varyantın diğer varyantlar gibi bazı sağlık sorunlarına yol açacağını ve bu nedenle bu tip şikayetleri olanların bir an önce hastaneye ve en yakın sağlık kurumuna giderek bir uzmana danışmasını öneriyor. 

Editör: Ali ARASLI