Uşak Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı Ufuk Turpcan, Bursa’da düzenlenen Bursa 3’üncü Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu’nda birincilik, TFSF Altın Madalya ödülü ve 3 fotoğrafı için de sergileme derecesi elde etti. 
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri Bursa Fotoğraf Sanatçıları Derneği ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF)  işbirliğiyle düzenlenen “3. Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu” yapıldı. Bu yıl, “Bursa’nın Köşe Taşları “Tarihi Yapılar” konusuyla fotoğrafların kabul edildiği maratona, Türkiye’nin değişik yörelerinden yarışmaya 193 fotoğraf sanatçısı 742 eserle katıldı. Yarışmaya Uşak’tan katılan Uşak Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı Ufuk Turpcan da 4 eseriyle birincilik, altın madalya ve sergileme dereceleri elde etti. 

birincilik ödülü alan foto
TARİHİ YEŞİL CAMİİ ESERİ BİRİNCİLİK ALDI
Ufuk Turpcan’ın Bursa’daki önemli Osmanlı eserlerinden biri olan, 15’inci yüzyıl Osmanlı çini sanatını da yansıtan ve Çelebi Mehmet tarafından mimar Hacı İvaz Paşa’ya inşa ettirilen Yeşil Camii’de çekilen “Yeşil Camiide Cuma Namazı” adlı  fotoğrafı birincilik ve TFSF altın madalya ödülüne layık görüldü.  

sergifoto3
Unesco’nun kültür mirasları arasındaki Yeşil Camii eserini farklı bir bakış açısıyla fotoğraflayan sanatçı Ufuk Turpcan, yine Yeşil Camii’deki panaromik  fotoğrafıyla da sergileme ödülüne layık görüldü. 
Sultan II. Murat’ın Bursa’ya inşa ettiği ve yine UNESCO kültür mirasları arasında yer alan Muradiye Külliyesi’nde de fotoğraf çeken Turpcan’ın bu eseri de sergileme ödülüne layık görüldü.

sergifoto2
Turpcan, son sergileme ödülünü de Bursa surlarının ana kapılarından en önemlisi ve en görkemlisi olan zamanında tekfurların, devlet yöneticilerinin kente giriş ve çıkışta kullandıkları, ayrıca gösterişli tören ve resmi geçitlerde kullanılan Saltanat Kapısınıda çekmiş olduğu fotoğrafla aldı.

sergifoto1
TURPCAN’IN 300’ÜN ÜZERİNDE BAŞARISI BULUNUYOR
Uşak Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı Ufuk Turpcan’ın ulusal ve uluslararası  düzeyde düzenlenen fotoğraf yarışmalarında 300’ün  üzerinde başarıları bulunuyor.  Fotoğrafları ulusal ve uluslar arası firma ve sivil toplum kuruluşlarının takvim ve ajandalarında, Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarında da bulunuyor.

Fotoğraf açıklaması yok.Fotoğraf açıklaması yok.

Uşak’ta haremlik selamlık tartışması Uşak’ta haremlik selamlık tartışması

Fotoğrafları birçok karma sergide yer alan Ufuk Turpcan, ilk kişisel fotoğraf sergisini  Uşak Belediye Başkanlığının desteğiyle 08 Mart 2021 tarihinde Uşak  Sanat Galerinde açtı. Yakın zaman içerisinde Yakın Doğu Üniversitesinin düzenlemiş olduğu  Belgesel Fotoğraf Yarışmasında birincilik elde etti. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ile birlikte düzenlediği ‘’Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Kadını” fotoğraf yarışmasında 2 adet fotoğrafı “Etkileşim Ödülü” kazandı.

Fotoğraf açıklaması yok.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin düzenlemiş olduğu Yılın basın fotoğrafları 2023 Türkiyenin güzellikleri fotoğraf yarışmasında “Birincilik Ödülü”nü de kariyerine ekledi. Turpcan’ın 25 Ağustos - 6 Eylül 2023 tarihleri arasında Sırbistan’da düzenlenecek olan festivalde fotoğrafları sergilenecek.

Editör: Ali ARASLI