Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı

Uşak’ta kuraklık nedeniyle su seviyesi aşağılara inen Küçükler Barajı için formül bulundu. DSİ, Baltalı’nın fazla suyunu Küçükler’e aktarmak için ihaleye çıkıyor.

Uşak’ta, Eylül 2020’den bu yana yaşanan aşırı kuraklık nedeniyle, gündeme alınan Baltalı göleti formülü uygulanacak. Uşak Belediyesi’nin o dönemde yaptığı incelemelerde, Baltalı göletinin suyunun Küçükler’e aktarımı planlandı.
Batalal1
Bu konuda Devlet Su İşleri (DSİ) ekipleriyle ortak bir çalışma yapıldı. Çalışmanın sonunda, Uşak’ın su ihtiyacını karşılamak için Baltalı göletindeki kaynağın bir bölümünün aktarımı kararlaştırıldı. Baltalı göletinin suyunun Küçükler Barajı’na verilmesi için uzunca bir süre planlama çalışması yapıldı. Pandemi girmesi nedeniyle de aksayan faaliyetler, geçtiğimiz yaz döneminde tekrar yoğunlaştı.
Baltalı6
KÖYLÜ SUYUNUN ALINMASINA KARŞI ÇIKMIŞTI
DSİ ekipleri, Baltalı göletinden örnek almak için geçtiğimiz Nisan ayında, köye gittiler. Hatta o dönemde köy sakinleri, sularının alınması da karşı çıktı. Baltalı Köyü Muhtarı Ertan Atak, o dönemde yaptığı açıklamada sularını vermek istemediklerini ifade etmişti. Atak, köylünün tarımsal ürünlerinin yetişmesi için suya ihtiyaçları bulunduğunu aktarmıştı. Uşak Belediyesi yetkilileri ise su ihtiyacının karşılanması için buna mecbur olduklarını ifade etti. Uşak Belediyesi yetkilileri, kentin su ihtiyacının karşılanması için yoğun çalışma yapıldığını bildirmişti.
Baltalı4
DSİ,  Baltalı göletinin suyu için ihale yapacak!
Uşak’ın su ihtiyacını karşılamak için başlatılan Baltalı göleti planında son noktalara geliniyor. Devlet Su İşleri (DSİ), konuyla ilgili ihale sürecini başlattı. “Uşak Banaz Baltalı Göleti İçme Suyu İletim Hattı” başlıklı ihale, 31 Ocak 2024 Çarşamba günü yapılacak. DSİ’nin yapacağı ihale kapsamında, Uşak ilinin içme suyunun karşılanması için oluşturulacak donatılar da belirlendi.
Buna göre Baltalı Göleti ve Ayrancı mevkiinde regülatör yapısından ve 2  adet kuyudan içme suyu temin edilecek. Suyun Küçükler’e iletilmesi için 17 kilometrelik iletim hattı oluşturulacak. Regülatör, terfi merkezi ve 500 metreküplük depo ve sanat yapıları da ihale kapsamında yer aldı. İhalenin ardından projenin 600 gün içinde tamamlanması planlanıyor. 
Baltalı2
Editör: Ali ARASLI