Uşak CHP’de, Mart 2014’teki yerel seçim sürecine benzer bir tablo yaşanıyor. O dönemde Ali Erdoğan’ın aday olmasını isteyen İl Başkanı Bülent Horasan’a tepkiler oluşmuştu.

Tepki gösterenler arasında, bugün Milletvekili olan Ali Karaoba da aday adayı olarak yer alıyordu. Bugün de benzer durum, eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın CHP’den aday gösterilmesine dair çabalar şeklinde sirayet etti.

CHP’nin aday adayları bu duruma tepki gösterirken, bazı isimler bu durumun Milletvekili Ali Karaoba’dan kaynaklandığını öne sürdü.

CHP Genel Merkezi’nin yaptırdığı ankette Özkan Yalım’ın da adının çıkması üzerine ön seçim istendiği iddia ediliyor.

Parti tabanında, Milletvekili, İl Başkanı ve Merkez İlçe Başkanı’nın bu durumun sorumlusu olduğu konuşuluyor.

CHP’de aktif görev alan bazı isimler, Durmuş Yılmaz’ın kendi işinde iyi bir isim olduğunu fakat CHP’yle uyum sağlamayacağını belirtti.

CHP’li kaynaklar, şu yorumda bulundu:

“Durmuş Yılmaz, iyi bir teknokrattı ve yaptığı işe de saygımız sonsuz. Fakat Durmuş beyin yerel siyasette çok verimli olacağını düşünmüyoruz. Ayrıca sağ kökenli bir aday istemiyoruz. Ön seçim talep ediyoruz”.

CHP’li kaynaklar, bu durumun sebebinin mevcut Milletvekili Ali Karaoba olduğunu düşünüyor. Ali Karaoba’nın daha önce İYİ Parti’den ihraç edilen ilçe başkanıyla birlikte hareket ettiğine dair de bir kanı hakim…

Karaoba’nın Özkan Yalım faktörünün de işin içine girmesi nedeniyle ön seçim istediği, fakat Genel Merkez’in şu ana kadar buna sıcak bakmadığı da kaydedildi.

Chp Karaoba

Uşak CHP'de kadın kolları seçimi güç savaşına döndü! Uşak CHP'de kadın kolları seçimi güç savaşına döndü!

ALİ KARAOBA: BUNLAR DOĞRU DEĞİL, BAŞINDAN BERİ ÖN SEÇİM İSTİYORUZ

Konuyla ilgili eleştirileri CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba’ya sorduk. Karaoba, söz konusu söylemin doğru olmadığını, en başından beri ön seçim istediğini savundu.

Whatsapp üzerinden sorularımıza kısaca yanıt veren Karaoba, Durmuş Yılmaz’ı kendisinin önerdiğine dair algının yanlış olduğunu aktardı.

Karaoba, şu ifadeyi kullandı:

“Hiç biri bizim bireysel fikrimiz değil. 2 kişinin sorulduğu anket bizim bilgimiz dahilinde değil bizim isteğimiz değil. Biz sandık istedik hayır dediler. O zaman tüm adayların da sorulduğu anket istedik ancak birinci talebimiz sandık olmuştur. Yeni yaptırılmakta olan anket tahminen 10 gün içinde çıkabilir. Bu arada il ilçe 3 aday adayı ön seçim istiyor. Bu da genel merkeze iletildi.” ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI