Uşak’ın Ulubey ilçesine bağlı Avgan’da yaklaşık 6 asırdır ayakta kalan Çıtlık Ağacı, bölgenin sembolü oldu. Uşak Tanıtım Kültür Gönüllüleri Derneği Başkanı Mehmet Keyvanoğlu, çıtlık ağacının önemine dair bilgi verdi. Keyvanoğlu, çıtlık ağacının mutlaka görülmesi gereken değerlerden biri olduğunu belirtti.

Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı

YAKLAŞIK 6 ASIRDIR AYAKTA

Uşak’ın Ulubey ilçesine bağlı Avgan köyünde yaklaşık 6 asırlık çıtlık ağacı bulunuyor. Ortası boş olan ağaç, buna rağmen yeşeriyor ve hala ayaktı. 2013 yılında faal olan Avgan Belediyesi tarafından koruma altına alınan çıtlık ağacı, bazılarına göre köyün uğuru.

Ağacın ayakta kalması için Avganlılar, Orman İşletme Müdürlüğü’nden de destek aldı. Çıtlık Ağacı, Mehmet Keyvanoğlu’nun Ulubey kitabında da yer edindi. Avgan bölümünde görülmesi gereken yerlere kondu. Mehmet Keyvanoğlu’nun kitabında, “Köy içindeki tarihi çıtlık ağacı var. Bu ağaç 650 yıllık ve korumaya alınmış” ifadesi yer aldı.

çıtlık2

Mehmet Keyvanoğlu, çıtlık ağacının öyküsünü de şöyle özetledi:

“Avgan ağacın kenarına kurulmuş”

Mehmet Keyvanoğlu, çıtlık ağacının sakızlık ve menengiç olarak adlandırıldığını da belirtti. Keyvanoğlu, çıtlık ağacı için şu ifadeleri kullandı:

“Daha öne Avgan’a yaptığımız ziyaretlerde çıtlık ağacının öyküsünü dinledik. Köy sakinleri, atalarımızın Avgan’a asırlar önce geldiğini ve burada çıtlık ağacını gördüğünü ifade ediyor. Hatta bir rivayete göre Avgan bu ağacın çevresine kurulmuş. Hatta buraya Çıtlık Mahallesi ismi de verilmiş.”

çıtlık

Uğur olarak sayılıyor

Çıtlık ağacının uğur getirdiğine dair bir inanışın olduğunu kaydeden Keyvanoğlu, şöyle söyledi:

“Çıtlık ağacı, Avgan’da değer verilen bir ağaç. Çünkü uğur getirdiğine inanılıyor. Hatta köyde ağaca zarar verilmemesi için tembihlerde bulunulmuş. Ağacın bolluk ve bereket getirdiği halk tarafından düşünülüyor. Bu nedenle Avgan halkı, çıtlık ağacına çok iyi bakıyorlar.”

Editör: Ali ARASLI