Uşak’ın Ulubey ilçesine bağlı Kıran Köyü’nde, yıllar önce 4 kardeşin sünnet düğünü olan 23 Temmuz günü, 34 yıl sonra aynı gün, kendi çocukları için yapıldı. Sünnet düğününde babalar da sünnet çocukları gibi yöresel kıyafetler giydiler.  

Mahsun J 6'ıncı bölüm fragmanı! Mahsun J 6'ıncı bölüm yayınladı mı? Mahsun J 6'ıncı bölüm fragmanı! Mahsun J 6'ıncı bölüm yayınladı mı?

kiran4

Uşak’ın Ulubey ilçesine bağlı Kıran Köy’de gurbetçi bir aile olan Ercan ailesinin 4 çocuğu İlhan, İsmail, Uğur ve Hüseyin için 1989’da sünnet düğünü yapıldı. Avusturya’da yaşayan ailenin çocukları büyüdüler ve hepsi çoluk çocuğa karıştı. Bu süreçte Ercan ailesine Bilal, Yusuf Ali, Ömer ve Enes isminde 4 erkek çocuğu daha dahil oldu. Kendi sünnet düğünlerini hayal meyal hatırladıklarını söyleyen İlhan Ercan, düğünlerin çocuklara özgü olduğunu ve bu nedenle festival havasında ve yöresel kıyafetlerle bir sünnet merasimi organize ettiklerini söyledi.

kiran5

Sünnet düğünü hakkında kısa bir açıklama yapan İlhan Ercan, “Yıllar önce bizim sünnet düğümüz oldu ve çocuklarımızın düğünün de aynı güne denk getirmek için baya bir hesap yaptık. Çocuklarımızın sünnetini daha çok çocuk festivali gibi yaptık. Bu sünnet de çocuklar daha çok ön plana çıkıyor. Bizim  sünnetimiz normal oldu ve ben hatırlamıyorum fazla. Kendimiz yurtdışında çalışıyoruz ve çocuklarımız da aynı olsun istedik. Benim 2 oğlum var ve Avusturya’da zemin döşeme işi yapıyorum. Bu sünneti tamamen çocuklara armağan ettik” dedi. Öte yandan sünnet düğünü kapsamında bando ekibiyle yürüyüş yapıldı ve köy meydanında çocuklara yönelik bazı eğlenceler icra edildi. Pamuk şekeri ve çeşitli ikramlar çocuklara sunulurken, düğüne köy ahalisi katıldı.

kiran3kiran1kiran2

Editör: Ali ARASLI