İbrahim Kahveci’nin TÜİK nüfus grafikleri değerlendirmesi üzerinden konuşan Evren Devrim Zelyut, evlenmeyenlerin sayısının arttığını ifade etti. Ailenin toplumun temeli olduğunu belirten Zelyut, şöyle söyledi:

“Bir sistemde aile yoksa her türlü kötülük beraberinde gelir. Boşananlar artıyor ve aile kurulamıyor. Boşanan bir toplumda layıkıyla üretemezsiniz. Büyük amaçlara koşamazsınız. Toplum her şeyin temelidir ve refah seviyesinin artmasından bahsedemeyiz.

Emekli maaşları neden düşecek?

Toplumda yaşlanma çok fazla ve genç yok. Fakir bir ülke haline geliyoruz. 33,5’tan 34’e çıkan bir ortalama var. Artış oranı sıkıntı yarattığı için biz bu artış oranıyla yaşlı bir ülke olacağız. Toplumun parçalanması ve yaşlılığın artması fakirliği doğuracak. Yaşlılık gider artıyor ve yaşlı bir nüfusta üretim faaliyetleri yavaşlıyor. Gelir seviyesi düşüyor ve maaşların gelecekte düşmesi çok garanti.

Maaşların düşmesi neden garanti?

Kahvecinin deyişiyle felaket tam da burada. 0-4 yaş oranı 2018’den beri düşüyor. Bu toprakların sahiplerinin varisleri düşüyor. 65 yaş üstü de yüzde 1,5 artmış. Yaşlanan nüfusun emekli maaşını ödemek için, sosyal güvenlik sistemine yeni gençlerin ve istihdamların katılması lazım. Bir yaşlının emekli maaşı için karşılık gelecek genç sayısı artmadığı zaman, artan yaşlılara verilecek para tırpanlanacak. 2025’ten sonra bizi çok sıkı bir tehlike bekliyor. Bizim toplum bugün yarın olmadığı için önemsemez. Boş verin der. Biz genç nüfusu artıramazsak ve emeklilerin maaşı düşecek.

1 dolar 150 lira ve 1 ekmek 150 lira olacak!

Neden? İstanbul, Türkiye ihracatının yarısını yapıyor ve 100 liralık gelirin 30 lirasını İstanbul yaratıyor. 100 çalışanın 24’ü İstanbul’da. Bu şehir Kahramanmaraş gibi olursa, sizce bir dolar 150 lira ve bir ekmek 150 lira olmaz mı? Bilimsel verileri göz ardı edemezsiniz. Türkiye’nin ihracatının yarısını yapan yer kötürüm kalırsa 30 lira olan dolar 150 lira olmaz mı?

Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti! Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti!

Yayını izlemek için tıklayın

Editör: Ali ARASLI