Atilla Yeşilada, doların pirim yapmayacağını söyledi. Atilla Yeşilada, dolarda kalmak yerine TL mevduatın daha çok getiri sağladığını belirtti. FXTV'ye konuşan Yeşilada, doların kış aylarında pik yapması için şu anda bir neden olmadığını kaydetti.

Dolar / TL kurunun faiz artışlarına rağmen yükselmesini değerlendiren Yeşilada, şöyle konuştu:

“Kışın dövizde bir kıtlık beklentisi var. Doların çok aşağıda olduğunu iddia edenler var. Bunlar doğru değil. Merkez Bankası yerel seçime kadar dövizi yerinde tutar. İthalat kışın artmaz. Petrol fiyatları düştü ve 80 doların altına düştü.

Eşme Uluyayla'da kayrak toprakta yetişen salatalık, Türkiye ve Avrupa soflarında turşu olarak yerini alıyor Eşme Uluyayla'da kayrak toprakta yetişen salatalık, Türkiye ve Avrupa soflarında turşu olarak yerini alıyor

Ben de düşmez diyordum. Nereden bakarsak bakalım, şu anda ödemeler dengesinde bir döviz çıkışının azaldığını görüyoruz. Bankalar vadesi gelen borçlarını yeniliyor. KKM’den para çıkıyordu ve güzel para çıkıyordu. KKM’den çıkan para dövize dönse telaşlanırdım. Bu paranın hepsi dövize yönelse, öyle bir para zaten yok. Bir kısmı dövize gidiyor ve tabii ki gidecek. Büyük ölçüde TL’ye döndüğünü görüyoruz.

Mevduat faizleri bir süre daha yükselecek. İnsanların dövize geçmesi için sebep azaldı. Bankaların verdiği faizler ve yıllık getirisi hesaplandı. Yeni bir faiz artışı da dolara talebi keser. Dolar yerel seçimlere kadar aylık yüzde 4 enflasyon olsa, Merkez Bankası yüzde 2,5 seviyesinde artışı sağlar. Bence dolarda kalanlar doların faizini de katsak, TL mevduata nazaran para kaybedecekler. Aynı şey borsa için de geçerli.”

Editör: Ali ARASLI