Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, doların 100 lira olma ihtimaline değindi. Geçer, 2024 veya 2025’te olası büyük kriz için uyardı. Geçer, Tansu Çiller’in 5 Nisan 1994 krizine gönderme yaptı. Geçer, bugün yaptığı video yayında şu ifadelere yer verdi:

“EV VE ARABA FİYATLARI YİNE TAVAN YAPABİLİR”

“Devlet olarak vatandaşa IBAN verdik. Elinde olanlar biraz para versinler dedik. Merkez Bankası bağış yaptı ve bu Yunanistan’da olsa dahi adamı tefe koyarlardır. Avrupa’da esnaf pandemide dükkan kapattığı için devlet cirosunu verdi. Bu paralar harcandı mı, yok borsada veya kriptoda değerlendirildi.

2024 yılının ikinci yarısından itibaren faiz indirimleri olabilir. Avrupa Merkez Bankası daha erken faiz indirebilir. Bana göre Avrupa’nın ABD’den faiz indirme ihtimali düşük. Amerika’nın da faiz indirimi ihtimali düşük ama çok fazla baskı var. Yaz veya Eylül aylarında faiz indirimleri yapılacak. Yazın yapılacaksa biz 2024’te yok sonbaharda olursa 2025’e sarkar. Kriz geliyor demiyorum ama bu ayrıntılara dikkat edin. Yazın faiz indirimi oldu ve vatandaşta alabildiğin kadar ev al veya araba al diyebilirler. Bunu yapma ihtimalleri 2001 ve sonrasında olduğu gibi yüksek. Bu bize korkunç bir enflasyon dalgasını getirir.”

1 DOLAR 100 LİRA OLABİLİR Mİ?

“FED, 1990’larda olduğu gibi mecburen faizleri üst noktalara taşır ve piyasa tepetaklak olur. Ben bunu 1 yıl önce diyorum ve yaşadığımızda bana ağabey haklısın diyorlar. Mesele haklı olmamız değil, ne pozisyon aldığımızdır. 2024 yılında fırsatlar da olacak ama temkinli olun. Borsa ve uluslararası piyasadaysan mutlaka stokun kenarda olsun. Stoklarınızı altına koyun ve piyasa geri çekildiğinde çok zarar etmezsiniz. Piyasa geldi ve sizi vurdu ve eğilim yükselişe doğruysa yine alır ve altına yine stok yaparsınız.

Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı

Dolar 100 olur diyenle var. 5 Nisan 1994’te 8 bin lira dolar ve 2001’de 1 buçuk milyon lira. 200 kat artmış. Onun için yarın 100 lira olur mu ağabey? Olur niye olmasın?”

Editör: Ali ARASLI