Uşak AK Parti’de belediye başkan adayı için anket yapılacak

Uşak AK Parti’de İGM ve belediye meclisi aday adayları neden bu kadar az? Bu hafta mevcut Belediye Başkanı ve kesin aday olma durumu olan Mehmet Çakın ve diğer adaylar için anket yapılacak.

Uşak AK Parti’de ve diğer illerdeki teşkilatlarda aday adaylığı süreci 5 Ocak 2023 tarihine uzatıldı. Şu anda sessizliğin hakim olduğu AK Parti Uşak İl Teşkilatında, belediye ve il genel meclisi adaylıkları için başvurular örtülü bir şekilde kabul ediliyor. AK Parti’de mevcut yönetimlerden istifa zorunluluğu olmadığı için başvurular, önceki seçimlere nazaran daha az.

Kulislerden edindiğimiz bilgilere göre, Uşak İl Genel Meclisi üyelikleri için; Osman Ateş, Nafiz Mıdık, Mehmet Atasorkun ve Mehmet Nacar’ın aday gösterilmesi bekleniyor. Mevcut İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir’in teşkilatın tavrına göre tekrar aday olacağı belirtildi. Nuri Demir’in konuyla ilgili sorulara, “Teşkilat isterse devam ederim” yanıtını verdiği biliniyor. Nuri Demir, 5 yıl boyunca makam aracını 1 gün dahi kullanmadı ve ilk gün verdiği sözü tuttu. Makam şoförü olmadan hareket eden Nuri Demir, Meclis’te muhaliflerden de hiçbir tepki çekmeden görevini sürdürdü.

Uşak Belediye Başkanlığı için anket başlıyor

Edindiğimiz bilgilere göre, AK Parti Türkiye genelinde belediye başkan adaylarıyla ilgili anket çalışması yapacak. Bu hafta başlaması planlanan anketin ay sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor. Formalite temayülün ardında neden anket yapıldığına dair bazı teşkilat mensuplarıyla görüştük. Anketin AK Parti Genel Merkezi’nin elinde önemli bir done olacağı belirtiliyor. Ankette kesin aday olması gözüyle bakılan mevcut başkanların halk nezdinde durumuna bakılacak. Ankette durumu kötü çıkan mevcut başkan veya aday olması kesin isimlerin durumu tekrar gözden geçirilecek. Anket sonucuna göre gerekirse, Genel Merkez nezdinde ilgili aday veya başkanla görüşmeler yapılacak.

Temayülde ağırlıklı olarak 5 isim yazıldı!

AK Parti, geçtiğimiz hafta Uşak’ta temayül yoklaması yaptı ve burada mevcut Başkan Mehmet Çakın’ın durumu teşkilata soruldu. Parti teşkilatına aday değişirse kimi görmek istediği soruldu. Mehmet Çakın’ın dışında; Himmet Yaşar, Mehmet Bayar, Basri Yıldırım ve Mehmet Gün isimleri temayülde yazıldığı belirtildi.

Uşak Belediyesi yönetimini 'Yörük' endişesi bastı! Uşak Belediyesi yönetimini 'Yörük' endişesi bastı!

KULİS: ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI