VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Uşak-Denizli Karayolu üzerinde kamyonette 25 yıldır sıcak tatlı satan Yasin Başkurt, tatlısının vatandaştan ilgi gördüğünü söyledi. Sıcak halka tatlıyı yıllardır yaptıklarını belirten Yasin Başkurt, kardeşi Mehmet Başkurt’la beraber çalışıyor. Sıcak halka tatlıyı Uşak halkına sevdirdiklerini belirten Başkurt, üründe hiçbir katkının yer almadığını aktardı.

uşak halka tatlı3

Babasından yadigar kaldı

Yaptığı işin baba yadigarı olduğunu belirten Mehmet Başkurt, çocukluktan itibaren mesleği öğrendiklerini anlattı. Ustasının babası olduğunu dile getiren Mehmet Başkurt, şöyle söyledi:

“Bu iş babamdan bana kaldı. Biz bu işin içinde 25 yıldır varız. Ben ve kardeşim bu işi devam ettiriyoruz. Çocukluğumdan beri tatlıyı yapıyorum. Kardeşim de sıfırdan hamurunu hazırlıyor ve pişirip yenilebilir hale getiriyor. Amacımız işimizi zaman içinde yavaş yavaş büyütmek.”

uşak halka tatlı1

Uşak halkının talebinin çok iyi olduğunu belirten Yasin Başkurt, şöyle konuştu:

“Uşaklı vatandaşlarımız bizim tatlımızı seviyorlar. Genellikle Uşak-Sivaslı yolu üzerinde duruyoruz. Çevre yolu için yapılan kavşağı geçtikten sonra hemen sağdayız. Öğlen saatlerinde pişirmeye başlıyoruz ve akşama kadar tatlı yapıyoruz. Buradaki özellik tatlıyı sıcak sıcak pişirip şerbetlememiz”.

uşak halka tatlı

İçinde sadece susam, su ve un var!

Uşak’tan Aydın Kuşadası Davutlar’a nasıl gidilir? Uşak’tan Aydın Kuşadası Davutlar’a nasıl gidilir?

Tatlının hamurunda hiçbir katkının yer almadığını aktaran Yasin Başkurt, şöyle devam etti:

“Susam, un ve suyla bir hamur yapıyoruz. Daha sonra buna şekil verip kızartıyoruz ve şerbetleniyor. Bizim tatlımızda yumurta olmaz ve hafif. Hiçbir katkı maddesi yok. Şekerimiz de doğal pancar şekeri.”

uşak halka tatlı2

Editör: Ali ARASLI