AK Parti’nin tepe yönetimi şu anda kongreye odaklanmış durumda. AK Parti’de yönetimin büyük oranda değişeceğine dair ifadeler ortaya atılıyor.

AK Parti’ye yakın kalem Abdülkadir Selvi büyük kongre öncesi bir bilgi paylaştı. Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, MYK toplantısında genel başkan yardımcıları ve MKYK için üçer isim bildirmelerini istedi.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI İÇİN ANKET YAPILIYOR

AK Parti, önümüzdeki yerel seçimlerde belediye başkan adaylarını belirlemek için şimdiden anket yapıyor. İstanbul, Ankara ve diğer iller için aday belirme çalışmaları sürüyor. Selvi, tüm il belediyeleri bazında anket yapıldığını aktardı.

Selvi, konuyu şu ifadelerle özetledi;

Şimdi büyük kongrede parti yönetiminin değişimine sıra geldi. Ama bu diğer partilerde olduğu gibi bir tasfiye olmayacak. Bir yenileşme yaşanacak. Ben birikimli bazı isimlerin yeni dönemde de görevlerine devam edeceğini düşünüyorum. Değişim ve yenileşme AK Parti’nin siyasi kimliğini oluşturuyor.

AK Parti’de iki çalışma bir arada yürütülüyor. Belediye başkan adayları için kongreden sonra kollar sıvanacak ama şimdiden illerde ve metropol ilçelerde anketler çalışması yapılıyor. Bir isim önerilmeden kimi belediye başkan adayı olarak görmek istiyorsunuz diye soruluyor.”

Uşak'taki bir siyasetçi: Dolgu malzemesi olmak istemiyoruz!

Uşak Kent Konseyi Başkanlığına İbrahim Karadedeli seçildi Uşak Kent Konseyi Başkanlığına İbrahim Karadedeli seçildi

Selvi’nin ifadeleri akıllara Uşak’ta anket yapılıp yapılmadığını getirdi. Şu anda Uşak ve Türkiye’nin diğer illerindeki AK Parti ilçe teşkilatları istifalarını vermiş durumda. Yakın bir dönemde yeniden atamalar yapılacak ve buna göre teşkilatlar oluşacak.

Uşak AK Parti’de ismi belediye başkan adaylığı için geçenler var. Aday olmak isteyenlerin kafasındaki tek sorun, son 2 seçimdir, belediye başkan ve vekil adayı ataması.

Bu nedenle, önümüzdeki günlerde yapılacak olan büyük kongreyi, Uşak’ta ve diğer illerde aday adayı olmayı düşünenler da dikkatle izliyor.

Bu konuda görüştüğümüz bir siyasetçi, “Tepeden inme yine aday belirlenirse, kendimizi payanda gibi hissederiz. Adaylar çıkabilir, ama bunların çoğu CV için aday adayı oluyorlar. Gerçek aday adaylığını düşünenler, bu seçim araya dolgu malzemesi olmak istemiyor” ifadesini kullandı.

Uşak’ta Mehmet Çakın ve Fahrettin Tuğrul aday adayı olmadan atandı

Uşak’ta 2019 yerel seçimlerinde, aday adayı olmamasına rağmen dönemin AK Parti İl Başkanı Mehmet Çakın, belediye başkan adayı gösterildi. O dönemde aday adayı olan 10 isim vardı. Aday adayları için 18 Kasım 2018’de, 600 delege temayül yoklamasına katılmıştı. Fakat bu isimlerin hiçbiri aday gösterilmezken, Mehmet Çakın aday olarak atanmıştı.

Söz konusu atama, aradan geçen yıllar nedeniyle unutuldu ve köprünün altından sular aktı. Fakat 14 Mayıs seçimlerinde de benzer durumun yaşanması tabanda bir tepkiye neden oldu. Bu sefer de aday adayı olmadığı halde İl Başkanı Fahrettin Tuğrul, ikinci sıraya atandı. Mevcut vekil İsmail Güneş’in de birinci sıra olması da ayrıca tabanda tepki topladı.

DERLEYEN: ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI