14 ve 28 Mayıs geride kaldı ve gözler şu anda yerel seçimlere çevrilmiş durumda. Genel seçimlerde Millet İttifakı ve bileşenleri umduklarını alamadılar ve piyasa deyimle seçimin mağlup tarafı oldular.

Mehmet Çakın ve ekibi güven oyu aldı! Mehmet Çakın ve ekibi güven oyu aldı!

Cumhur İttifakı ve başını çektiği AK Parti, bu seçimde de muradına erdi diyebiliriz, fakat AK Parti’nin bazı bölgelerde oy kayıpları olduğunu da görüyoruz.

Uşak özeline baktığımızda da AK Parti’nin daha önceki seçimlere göre oyunda bir düşüş olsa da, hala güçlü olduğunu gelen sonuçtan anlamaktayız.

Seçimden önce bir ağabeyim (Reisçi), burada AK Parti’nin oyunun en ölü haliyle 90 binin altına düşmeyeceğini söylemişti. Kendisi de bir AK Parti küskünü olan ağabeyimiz yanılmadı ve netice itibariyle burada 2-1 AK Parti kazandı.

Bu sonuçlarla birlikte yerel seçimlerdeki izlenecek tutum, strateji ve adaylar ayrı bir önem kazanmış durumda.

Tabii AK Parti’nin burada mevcut yerel yöneticileri tekrar aday gösterip göstermeyeceğini bilmiyoruz. Çünkü önümüzde, yapılması gereken bir il kongresi var.

Dün görüştüğüm bazı potansiyel aday adayları, şu anda yeni oluşacak yönetimi beklediklerini ve 14 Mayıs seçiminden öncekine benzer bir yönetimin tekrar oluşması durumunda, aday adayı sayısının az olacağını ifade etti.

Bunun nedenini de 2015’ten bu yana kentte atama adaylarla yola çıkılması olarak gösterdiler ve bu gerekçelerinde de kendileri açısından haklılar.

Bu bağlamda 14 Mayıs seçimlerinin öncesinde aday adayı olanların bir bölümünde hala küskünlük hali hakim.

AK Parti’den önümüzdeki dönemde potansiyel aday adayı olacaklarda bir öğrenilmiş çaresizlik durumu hakim. Bu bakımdan potansiyel aday adaylarının hepsi Temmuz sonrasını bekliyorlar.

Kulislerdeki genel tahmin, AK Parti’nin mevcut yerel idarecileri tekrar göreve getireceği yönünde gelişiyor.

Fakat mevcut yönetimin tekrar göreve talip olup olmadığını da henüz bilen ve duyan yok.

ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI