Uşak ve diğer illerde akademisyenlerin kapanmaması için uğraştığı ikinci öğretimler için ilginç açıklama Uşak ve diğer illerde akademisyenlerin kapanmaması için uğraştığı ikinci öğretimler için ilginç açıklama
Uşak Alper Günbayram Ortaokulu öğrencileri, yaklaşık 1 buçuk yıldır sabahın kör karanlığı ve ayazında okula gidiyor. Öğrenci, öğretmen ve veliler için büyük bir eziyete dönüşen bu çile, kış dönemine geçilmesiyle daha da feci bir boyuta geldi.

Alper Günbayram Ortaokulu’ndan bir grup veli, yaşanan sorunun çözümü için yetkililere seslendi. Veliler, çocukların sabahın 6’sında uykusunu almadan uyandığını ve ders düzenlerinin alt üst olduğunu ifade etti.

A L P E R3

TADİLATA GİREN OKULDAKİ ÇALIŞMA HALA BİTMEDİ

Uşak Merkez Atatürk İlkokulu binası, 31 Ekim 2022 tarihinde imzalanan sözleşmeyle tadilata girdi. İhale ilanında sözleşme imzalandıktan 10 gün sonra yer teslimi yapılacağı belirtildi.
Buna göre tadilatın 240 gün içinde bitmesi gerekiyordu. Normal şartlarda binanın geçtiğimiz Temmuz ayında bitirilmesi gerekirken, çalışmalar uzadı. Buradaki çalışmalar süresinde, öğrenciler Alper Günbayram Ortaokulu’na yönlendirildi. Tam gün olan okulda, sabahları ev sahibi okulun öğrencileri derse girdi. Öğleden sonra da Atatürk İlkokulu’ndan gelen çocuklar ders işlemeye başladı.
A L P E R4

KIŞ SAATİNİN UYGULANMAMASI DA EZİYETİ 2’YE KATLADI

Yaklaşık 1 buçuk yıldır yaşanan bu durum, her 2 okulun öğrencilerini yormaya başladı. Özellikle sabah saat 7:30’da ders başı yapılması, Alper Günbayram Ortaokulu öğrencileri için, kış dönemlerinde tam bir eziyete dönüştü. Kış saati uygulamasının hayata geçmemesi nedeniyle de, eziyet ikiye katlandı ve öğrenciler sabahın ayazı ve kör karanlığında okula gitmek zorunda kalıyor. Bu durum sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de olumsuz etkiliyor. Sabahları uykusuz derse gelmek ve uykusunu alamayan çocukları ders için motive etmeye çalışmak da sorunların başında geliyor.

KÖPEKLER VAR VE ÇOCUKLAR KORKUYORLAR!

Alper Günbayram Ortakokulu’nun bulunduğu bölgedeki sokak hayvanları da sorunlar arasında gösteriliyor. Alper Günbayram Okulu velilerinden Nazan Manisalı, yaşadıkları sorunları şöyle özetliyor:
“Sabah saatlerinde büyük olduğumuz halde bizler de üşüyoruz. Kaldı ki bunlar çocuk ve çoğu uykusunu alamadan geliyorlar. Bu eziyeti 1 buçuk yıldır çekiyoruz ve bize gelen bilgilere göre buraya başka bir okulu daha verecekleri yönünde. Artık okulumuzda tam gün normal eğitim olmasını istiyoruz. Burada köpekler de başka bir sorun teşkil ediyor. Sabah saatlerinde velisi olmadan okula gelen çocuklar korkuyorlar. Öğretmenlerin de işi hiç kolay değil”.
A L P E R1

ÇOCUKARIN OKUL HAYATI CİDDİ ANLAMDA SEKTEYE UĞRADI

Bir başka öğrenci velisi Hatice Yıldız da, çocuğunun ders çalışamaz hale geldiğini söyledi. Eşinin sabah 4’te işe gittiğini ve çocuğunu bazen okula bırakacak kimsenin olmadığını anlatan Hatice Yıldız, şöyle devam etti:
A L P E R2
“Çocukların okul hayatı ciddi anlamda sekteye uğradı. Çocuklar sabah uykusunu almadan kalıyor ve zaten 3’üncü derste anca kendilerine geliyor. Eve geldiklerinde de uyukluyorlar, çünkü uyku düzenleri mahvolmuş durumda. Ders çalışmamız da sekteye uğradı. Çocukların eğitim hayatlarına olumsuz etki yapıyorlar. Başka çocuklar da bizim çocuğumuz, fakat farklı bir çözüm bulunmalı. Çocuklarımızın yaşadığı bu eziyete bir son verilmeli”.
ALİ ARASLI
A L P E R
Editör: Ali ARASLI