Uşak’ta araç muayene istasyonunda elverişli bir bekleme alanı yok!

Uşak-İzmir Karayolu’nun üzerinde faaliyet gösteren araç muayene istasyonunda, araçlarını bekleyen vatandaşların oturacakları uygun bir bekleme yerinin olmaması dikkat çekiyor.

TÜVTÜRK Uşak Merkez Tesisleri ve Araç Muayene İstasyonu’na her gün yüzlerce araç muayene giriyor ve burada vatandaşların son çıkış yerinde uygun bir bekleme yerleri bulunmuyor. Kışın soğuk havada ve yazın da kavurucu sıcak altında bekleyen sürücüler için küçük bir baraka tipinde yapılan ve elverişli olmayan alan yeterli gelmiyor. Geniş bir bekleme alanı ve içinde masa ve sandalyenin olduğu bir bölümün olmasını talep eden araç sürücüleri, yüksek araç muayene fiyatlarına rağmen, söz konusu alanda çayın ücretli satılmasına da tepkili.

muayene (4)

Uşak’ta öğrenci ve emekliye çay 1 TL oldu! 2000 TL’ye düğün yapmak artık mümkün! Uşak’ta öğrenci ve emekliye çay 1 TL oldu! 2000 TL’ye düğün yapmak artık mümkün!

Araç sürücüleri, “Devlet zorunlu tuttuğu için buraya gelip araçlarımızı muayene yaptırıyoruz. Küçük bir bekleme alanı yapılmış ve burası kışın soğukta çevresi açık olduğu için soğuk oluyor. Yazın da sıcak havada hiçbir şekilde fayda sağlamıyor.

muayene (3)

Burada muayene için belli bir para ödüyoruz ve son gelen zamlarla ortalama bir aracın muayene ücreti bin 500 TL’yi buldu. Buna rağmen çayı parayla satıyorlar. Normalde sürücülerin rahatlıkla oturabilecekleri, sıcak havada su ve çay gibi ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayacakları bir alan kurulabilir. Bu noktada şirket yetkililerinin değil, bu işi kontrol eden ve buradaki kurumsal tabelada adı yer alan Ulaştırma Bakanlığı’ndaki yetkililerin gerekli çalışmayı yaptırmasını bekliyoruz” dedi.

muayene (2)

BANKAMATİK VE KREDİ KARTIYLA ÖDEMEDE İLAVE KOMİSYON BEDELİ ALIYOR

Öte yandan araç muayene istasyonundaki fiyatlar geçen yıla nazaran ciddi anlamda yükseldi. 2022’de otobüs, kamyon, çekici ve tankerin araç muayene ücreti 685 TL 58 kuruştu ve bu rakam günümüzde ise bin 554 TL oldu.  Otomobil, kamyonet, minibüs ve özel amaçlı araçlar için de geçen yıl 507 TL 40 kuruş olan muayene ücreti, 2023’te bin 149,60 TL’ye yükseldi. Traktör ve motosiklet için de geçen yıl 258 TL 42 kuruş olan muayene bedeli, 585 TL 60 kuruşa yükseldi. Geçen yıl her muayene olan aracın ödediği 110 TL’lik ilave egzoz emisyon bedeli de 183 TL 05 kuruşa çıktı.

muayene (1)

Egzoz emisyon bedeliyle beraber ortalama bir otomobilin araç muayene bedeli, bin 332 TL 65 kuruşa çıkıyor. Öte yandan nakit yapılmayan, bankamatik veya kredi kartı yoluyla yapılan ödemelerden de belli bir oranda komisyon alınıyor. Normal bir otomobilin egzoz emisyon ve muayene bedelinin kredi veya bankamatik kartla ödemesi durumunda, ücrete ilaveten 28 TL 92 kuruş komisyon bedeli ekleniyor. Sürücülerin bu bedeli ödememesi için yanlarında nakit para götürmeleri gerekiyor.

Editör: Ali ARASLI