Kayaağıl Termal'de açık havuzu kadın ve erkek ortak kullanabilecek! İşte o günler! Kayaağıl Termal'de açık havuzu kadın ve erkek ortak kullanabilecek! İşte o günler!

Uşak'ta vaktiyle yeşil alan olan bir bölge, zaman içinde ticari alana çevrildi. Uşak'taki en işlek noktada bu yapılmasa, bugün kentin en değerli yerinde yeşil bir alan daha vardı. Bunun tam tersi olması da ihtimal dahilinde: Pazaryerine belki de binalar çoktan dikilmişti. 

Uşak’ta uzun zamandan beri Sigorta Pazarı olarak kullanılan bölgenin yeşil alan olduğu ifade edildi. Uşak’ın Atapark bölgesinde yer alan Sigorta Pazarı, 1984 ve 1989 döneminde kuruldu. O dönemde görev yapan Uşak Belediye Başkanı Merhum Şenal Öztop, vatandaşın talebine istinaden bu pazarı açtı.
sigorta4
Sigorta Pazarının kurulduğu alan, daha önce sigorta evleri için yapılan yeşil alandı. Fakat burada yaşayan vatandaşların da talebi doğrultusunda, yeşil alanın üzerine pazaryeri kuruldu. Sigorta pazarı ilk kurulduğu yıllarda, Cumartesi faaliyet gösteriyordu.
sigorta5
SABAHTAN ÖĞLENE KADARDI SONRA TAM GÜN OLDU
Sigorta pazarı 1990’lı yıllarda yarım günü faaliyet gösteriyordu. O dönemde sabah sergi açan Pazar esnafı, aynı gün saat 12’de sergisini topluyordu. Esnafın bir bölümü Şekerevleri Pazarına gidip satışını orada yapıyordu.
Sigorta pazarı, bulunduğu bölgede Atatürk Kültür Merkez, AVM ve Atapark’ın kuruluşuyla daha cazip hale geldi. Yıllar sonra pazaryerinin üzeri kapatıldı. Fakat Sigorta evlerinin bahçesine inşa edilen sokağın bir kısmına da pazaryeri sarktı.
sigorta3
Yeşil alana kurulu Sigorta pazarı, önceki belediye döneminde bir süre kapatıldı. Cumartesi olan Pazar, Kemalöz Pazarı’nın kurulmasıyla Perşembe gününe alındı.
SİGORTA PAZARI YEŞİL ALANDI
Pazarın kurulduğu dönemde Belediye Meclis üyesi olan Azmi Yılıncıoğlu, pazarın normalde yeşil alan olduğunu aktardı. Kentte uzun yıllar SMMMO Başkanlığı da yapan Yılancıoğlu, şöyle konuştu:
sigorta1
“Sigorta pazarı uzun yıllar yeşil alandı. Fakat burada pazaryeri ihtiyacı doğduğu için böyle bir karar alındı. O dönemdeki belediye yönetimi vatandaşın işini görsün diye böyle bir karar verdi. Normalde sigorta evlerinin yeşil alanı olan bölge pazaryeri oldu. Sonradan üstü kapatıldı. Burada tabii iyi niyetle bir şeyler yapıldığını söylemek mümkün”.
Öte yandan Sigorta Pazarı'nda geçtiğimiz günlerde yolun bahçeye sarktığı ortaya çıktı. Sigorta evlerindeki konutu yenileyen firma, iskan almak için duvarı yolun içine doğru çekti. Bunun üzerine oluşan tepkilere yanıt veren firma yetkilisi, şu açıklamayı yapmıştı:
sigorta2
"Burası yıllara sokak olarak kullanılmış. Fakat planda bahçenin bir kısmı yola geçmiş". Uşak Belediyesi yetkilileri de kapalı pazaryerinin bir bölümünün yola sarktığını aktarmıştı. Uşak'ta imar planı bilinci yeni yeni yeşermeye başladığı için eskiye dönük hatalar ortaya çıkıyor. İmar planının zamanında yapılması, kentin bugünkü kötü görünümünün de önüne geçebilirdi. İmar planına uyulmadığı için yol, trafik ve benzeri sorunlar yaşanıyor. İmar planı şehirlerin en önem taşıyan unsurlarının başında geliyor.
sigorta-1
Editör: Ali ARASLI