Uşak’taki sel felaketi, Uşak Belediye Meclisi’nde gündeme geldi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Yasin Yavuz, mağdur esnafa geçmiş olsun dileklerinde dahi bulunulmadığını ifade etti. Selle ilgili belediyenin yaptığı çalışmalar hakkında görüş soran Yasin Yavuz’a yanıt veren Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın, mağdur esnafa geçmiş olsun dileklerini sunarak, afetlerle mücadelenin sadece belediyenin işi olmadığını belirtti. Çakın, “Vatandaşın da duyarlı ve hazırlı olması lazım” ifadesini kullandı. İsmetpaşa Caddesi’ndeki su baskınlarının sebebinin caddeye atılan beton olmadığını belirten Çakın, altyapıda neden büyük borular kullanılmadığına dair eleştiri için de, işin bilimsel boyutu olduğunu ifade ederek, şu cevapları verdi:

Uşak'ta genç kızın izinsiz görüntüsünü çeken şahıs yargılanacak! İzinsiz çekim yapmanın cezası kaç yıl hapis? Uşak'ta genç kızın izinsiz görüntüsünü çeken şahıs yargılanacak! İzinsiz çekim yapmanın cezası kaç yıl hapis?

BORU5

İYİ PARTİLİ YASİN YAVUZ, SEL KONUSU GÜNDEME GETİRDİ

Uşak’ta geçtiğimiz Cumartesi günü meydana gelen, Hakkı Yağcı, İsmetpaşa ve Besin Caddesi ile Dere Sokak ve İslice Mahallesi’nin büyük bir bölümü, İzmir-Ankara Karayolu üzerindeki otogar bölgesi, kentsel dönüşüm alanı ve Bölme yolu üzerinde sele neden olan yağış, Uşak Belediye Meclisi’nde gündeme geldi. İYİ Partili Yasin Yavuz, yoğun yağmur sonrası oluşan sel felaketi nedeniyle esnafın zarar gördüğünü ifade etti.  

BORU1

Yavuz, “İsmetpaşa Caddesi yeni yapıldı ve sizinle burada konuştuk ve başka sıkıntılar olmasın diye, altyapı ve üstyapıyla bir cazibe merkezi olacak dediniz. Görüyoruz ki İsmetpaşa eskiye oranla daha kötü durumda. Bu konuda durum nedir? Sizi bekliyorlar ve belediyeden kimse gidip zararınız ne ziyanınız ne dememiş. Çoğu esnafa geri dönüş olmamış” dedi.

BAŞKAN MEHMET ÇAKIN, ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

İYİ Parti Grubu’nun eleştirilerine yanıt veren Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın, sel afetinin sadece Uşak’ta değil, Türkiye’nin farklı noktalarında da görüldüğünü belirtti. Bazı bölgelerde can kayıpları olduğunu ve hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dilediğini ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Cumartesi günü yaklaşık 60 kilograma yakın, rekor seviyede bir yağışla karşı karşıya kaldık. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Eylül ayının yağış ortalaması 20 kilogramken 60 kilogram bir saat içinde yağdı. Bugüne kadar 24 saatte yağan toplam ağış 63 kilogramdı ve artık iklim değişiklikleri var. Yağışın bu şekilde olmasının 2 nedeni var. 2 hafta önce          Dikilitaş’taki sadece 3 sokağımızda ciddi bir dolu yağışı görmüştük.  Bu küresel ısınma ve iklim değişikliği çeşitli sebeplerle oluşuyor” dedi.

yağmur-4eylul2023

ÇAKIN: SEL SULARINDA GELEN ÇER-ÇÖP MENFEZLERİ VE KANALLARI TIKIYOR

“Bu tür yağışlarla Uşak’ta da karşılaşıyoruz. Afetten önce, afet sırasında ve afetten sonra yapılacakları gündemimizde tutuyoruz” diyen Başkan Çakın, şöyle konuştu: “Afet öncesinde, şehrimizdeki altyapının daha önce yaşanan sel ve su baskınlarıyla ilgili edindiğimiz tecrübeler neticesinde tespit ettiğimiz noktalarda çalışmalar yaptık. Tabii bunun yanında, özellikle meteoroloji üzerinden yoğun yağış bilgisini aldığımızda, temizlik, su kanal ve park bahçelerdeki diğer ekiplerimiz, bu tarz sorunların olduğu menfez ve kanaletlerin olduğu yerde temizlikler yapılıyor”.

yağmur 3

“İSMETPAŞA’DA BETON OLMASA DAHİ BU SUYU 15 DAKİKADA TOPRAK EMMEZ”

İsmetpaşa’nın zeminine atılan betonla ilgili eleştirilere yanıt veren Başkan Çakın, caddenin zeminin toprak olması durumunda da suyu hemen emmeyeceğini iddia etti.

Çakın, “Bizim döşediğimiz mazgallardan ve kanallardan bu su tepiyor ve kendince yol bulduğu noktalarda su baskınlarına neden oluyor. Buradaki güzergahlardan bir tanesi de Küçük Çarşı’dan gelip, Ziraat Bankası aralığı (Hakkı Yağcı) İsmetpaşa’ya geliyor. Oluşan su baskınları İsmetpaşa’daki altyapıdan değil, tamamen çevreden gelen suyun İsmetpaşa’da birikmesinden kaynaklanıyor. Altındaki uygulamanın beton olmasının su emmede etkisi olduğu konuşuluyor. 15 dakikada yağan yağmurun toprağın altına gitmesi hiçbir akıl ve mantık kabul etmez.  O suyu çok çok cüzi bir miktarda kalır. Sorun buraya gelen ve geri tepen sular ve bu suyun yol bulduğu noktalardan geçerken ki oluşturduğu su baskınlarından ibaret. Bunun sebebi aşırı yağan yağış” ifadesini kullandı.

yağmur 1

BAKAN ÇAKIN, ALTYAPIYI NİYE BÜYÜK BORULARLA YAPMADIKLARINI ANLATTI

Çakın, altyapıda neden büyük borular kullanmadıklarına dair eleştiriye de şöyle yanıt verdi: “Niye büyük borular yapmıyorsunuz gibi bir eleştiri geliyor. Bunun bir hesap kitabı var ve bilimselliği var. Büyük boru yapmak, sorunu çözmek değil sorunu daha da büyütme riskiyle karşı karşıya bırakır. Büyük boyu yapmak normal zamanda içinde su tahliyesini suyun ilerlememesine ve suyun akışkanlığını azaltmaya neden olur. İçinde çer çöp ve her türlü tortunun birikmesine neden olursunuz.  O yüzden bu bir hesaba göre yapılıyor. Altyapıyla ilgili bir sorunun olmadığının bir göstergesi de, yağan yağmurun hızlı bir şekilde çekilmesi. Altyapıda sorunlar olsa bu sular çekilmez. Zaten yoğun yağan yağış bittikten sonra sular hızlı bir şekilde çekiliyor. Vatandaştan beklentimiz, bu tip afetle mücadele sadece kamunun ve belediyenin işi olmadığı ve vatandaşın da duyarlı ve hazırlıklı olmasıdır”. ALİ ARASLI

Meclis toplantısını izleyin:

Editör: Ali ARASLI