Özkan Yalım, Uşakspor’u almadı! “Ben iş insanıyım” diyerek ağız değiştirdi Özkan Yalım, Uşakspor’u almadı! “Ben iş insanıyım” diyerek ağız değiştirdi

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, seçim döneminde sık sık gündeme gelen Uşakspor’a dair konuştu. Uşakspor’un şehrin takımı olduğunu belirten Çakın, devir nedenlerini madde madde sıraladı. Takımdaki futbolcuların bir yıllık maliyeti yerine birçok kalıcı spor tesisinin şehre kazandırılabildiğini dile getiren Çakın, belediyenin kanunen profesyonel bir takıma sahip olamayacağını söyledi. Çakın, “Bu konuyu siyasete alet etmek doğru değil” dedi.

Son dönemlerde Uşakspor konusunda eleştirilere maruz kalan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, konuyla ilgili açıklama yaptı. Katıldığı bir programda konuşan Uşak Belediye Başkanı ve AK Partili aday Mehmet Çakın, şu açıklamaları yaptı:


“UŞAKSPOR SADECE BELEDİYENİN SORUMLULUĞUNDA GİBİ GÖRÜLDÜ”
 

Başkan Çakın, Uşakspor’un kurulduğu günden bu yana uzun yıllar takıma gönül veren vatandaşlar ve iş insanları tarafından yönetildiğini kaydetti. Başkan Çakın, takıma kentin sahip çıktığı dönemlerde başarılıların yakaladığını ifade etti.  2016’da Uşakspor’un belediyeye geçtiğini söyleyen Başkan Çakın, bu dönemden sonra takıma desteğin azaldığını aktardı. Çakın, şöyle devam etti:
“Zaten belediyede, masrafları zaten belediye ödeyebilir anlayışıyla bu konuda artık şehrin spor kulübümüzü sahiplenmesi ortadan kalkmaya başladı. İkinci sebep olarak her ne kadar belediye bütün şehrin belediyesi olsa da nihayetinde bir siyasi partinin veya buradaki yöneticilerin tahakkümünde olmaya başladı. Uşakspor böylelikle herkes tarafından sahip çıkılan; hangi görüşten, hangi siyasi partiden olunursa olunsun destek verilen bir kulüp olmaktan çıkıp; sadece belediye ile yakın görüşte olanların sahiplendiği bir kulübe dönüşmeye başladı.”


“Dışarıdan gelen futbolcular yerine Uşaklı çocuklara yatırım yapıyoruz”

Profesyonel takıma ayrılacak kaynağın yeni yatırımlar için kullanılmasının doğru olacağını dile getiren Başkan Çakın, şöyle dedi:
“Ben size bir örnek vereyim; şehir dışından gelecek olan profesyonel sporculara milyonlarca lira para harcamak yerine bugün Alper Günbayram Okulu’nun karşısına kazandırdığımız Şehit Mehmet Kara Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nu, Esentepe Spor Kompleksi’ni ve açık-kapalı sahaları bulunan bir Altyapı Kamp Merkezi’ni inşa ettik. Şehrimize kazandırılan bu tesisler yıllarca Uşak’a hizmet verecek. Üstelik bu tesislerin bedeli 1 senede bizim profesyonel futbolculara ödeyeceğimiz paradan belki de daha az tuttu”.

‘Pandemideki zorluklara rağmen takımımızı yalnız bırakmadık”

“Bütün çağrılarımıza rağmen Uşak’tan kulübümüzü devralmak üzere talep gelmedi” diyen Başkan Çakın, pandemi sürecinde seyircisiz maçları belediyenin üstlendiğini söyledi.
Kulübü 2 sezon boyunca belediye bütçesinin ligde tuttuğuna işaret eden Çakın, şöyle söyledi: “Fakat baktık ki Uşak’tan böyle bir talep gelmiyor, biz de daha önce bu işlerle uğraşan ve takıma talip olmuş birisine kulübümüzü devrettik. Ancak biz Uşakspor’u hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Kulübümüzü devretmiş olsak da takımımızın yine yanında olduk. Kulüp oyuncularının kaldığı Huzur Park’taki bütün tesisler kullanılmaya devam edildi. Onların doğalgaz, elektrik ve şehir içi ulaşımı da dahil olmak üzere bütün masraflarını biz karşıladık.”


BELEDİYENİN BİR TAKIMA SAHİP OLMASI KANUNİ DEĞİL

“Üçüncüsü ve asıl önemlisi ise belediyelerin profesyonel spor kulüplerine sahip olmaları zaten kanunen uygun değil” ifadelerini kullanan Başkan Çakın, şu notlara değindi:
“Bizim belediye olarak asli görevimiz, buraya gelen profesyonel sporculara milyonlarca lirayı aktarmak yerine, bütün vatandaşlarımızın spor yapması için tesisler kurmak, Uşakspor’un alt yapısındaki gençlerimizin daha iyi imkanlarla çalışmalarını sağlamak. Keza profesyonel takım olduğu için normalde kulüp tarafından yönetilmesi gereken bütün alt yapının masraflarını, kendi gençlerimize sahip çıkmak adına Uşak Belediyesi olarak biz üstlenmiş durumdayız.”

“Belediye üzerinden bu iş siyasileştirilmemeli”

Başkan Çakın, şöyle söyledi:  “Her kim ki kulübü almak isterse, bu desteği fazlasıyla vermeye hazırız. Çünkü bu kulüp bizim kulübümüz. Nasıl ki 1967 yılından 2016 yılına kadar başkaları tarafından yönetildi, çok daha başarılı hale getirildiyse yine aynı şekilde yapılabileceğine inanıyoruz. Bunun bir siyasi polemik konusu yapılmasına son derece karşı olduğumu, bunu yapacaklarına kulübe şahsi imkanları ile sahip çıkmaları ve destek olmaları gerektiğini, belediye üzerinden bu konuyu siyasileştirmemeleri gerektiğini ifade etmek istiyorum.”

“TOKİ İLE YENİ STADYUM YAPILACAK
Kent merkezinde kalan, eskimiş ve yıpranmış stadyumun da Kalfa bölgesine taşınacağını hatırlatan Uşak Belediye Başkanı ve AK Parti Uşak Belediye Başkan Adayı Mehmet Çakın, “TOKİ aracılığıyla yeni stadın inşası yapılacak ve şehrimize kazandırılacak. Şunu da belirtmiş olalım, stadyumda kulübün bir bedel ödemeden top oynayabilmesinde yine belediyemizle Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokol sayesinde oluyor. Yani biz aslında maddi anlamda kulübe halihazırda çok ciddi destek oluyoruz. Bizim tek yaptığımız Uşak Belediyesi olarak paramızı, kaynaklarımızı profesyonel, dışarıdan gelen futbolculara vermek yerine Uşak’ta ki gençlerimize, spor yapmak isteyen vatandaşlarımıza harcamak; spor tesisleri yapmak. Milli, amatör ve bireysel branşlarda kendisini geliştirmek isteyen sporcularımızı desteklemek için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
Editör: Ali ARASLI