Uşak Belediyesi yönetimi, söz konusu yağışların küresel ısınmadan kaynaklandığını belirterek, “Kimi zaman sıcaklık rekorları kimi zamansa soğuk hava dalgaları konuşuluyor, küresel ısınma tüm dünyanın gündeminde geniş yer buluyor. Kuraklık ve sel gibi afetleri doğuran iklim değişikliği meydana getirdiği etkilerle akıllarda yerini hep taze tutuyor. Bu kapsamda Uşak, kısa zamanda dar alana çok yağış bırakan ‘kararsız yağış’ nedeniyle şaşkınlık yaşadı. Yer yer kuvvetli rüzgarın estiği yağışta ağaçlar yıkıldı, bölgesel bazlı elektrik kesintileri yaşandı, su birikintileri oluştu”  ifadesini kullandı.

yağmur 5

UŞAK’TA METREKAREYE 2 SAATTE 57 KİLOGRAMIN ÜZERİNDE YAĞIŞ DÜŞTÜ

Uşak Belediyesi yönetimi, el emeği ürününü satan kadınları dükkanlardan çıkardı Uşak Belediyesi yönetimi, el emeği ürününü satan kadınları dükkanlardan çıkardı

“Daha önce kayda geçen verilere göre Uşak’ın Eylül ayı yağış ortalaması metrekare başına 20.9 kilogram” ifadesini kullanan Uşak Belediyesi yönetimi, “Yine en yüksek miktardaki yağış ise 24 saatlik bir zaman diliminde meydana gelmiş ve metrekareye 64.3 kilogram olarak kayıtlara geçmiş durumda. Ancak bugün yaşanan yağış, sadece 2 saatlik bir süreçte 57,04 kilogramlık bir miktarla rekor seviyelere ulaştı. Geçtiğimiz günlerde Dokuzsele Deresi’nde kapsamlı bir temizlik çalışması yapılmıştı ve kanalda biriken çöpler, oluşan kirlilik ortadan kaldırılmıştı. Alınan önlemlere karşın çok şiddetli yağış sonrası Dokuzsele Deresi’nin debisi yükseldi; dere, tahliye hattından gelen suyu alamadı.”

yağmur 4

Uşak Belediyesi yönetimi, şu ifadeleri de kullandı: “Şiddetli yağış sonrasında Uşak Belediyesi ekipleri zaman kaybetmeden çalışmalarını başlattı, tüm ekipleriyle sahaya indi. 70’e yakın su tahliye pompasıyla kentin dört bir yanında vatandaşın yardımına koşan ekiplerin, ulaşan ihbarlar çerçevesinde uygulamalarına kesintisiz devam edeceği öğrenildi. Öte yandan yağmur sularının kentte bıraktığı milleri ve çöpleri ortadan kaldırmak için Temizlik İşleri Müdürlüğü de yoğun bir çalışma başlattı.”

yağmur 1

Editör: Ali ARASLI