Uşak Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, 400 adet ceset torbası alımı için ilan çıktı. Doğrudan temin yoluyla yapılacak alımın teknik şartnamesi sitede yayınlandı.

Uşak Belediyesi, ceset torbasının teknik şartnamesini de paylaştı. Buna göre 600 denye iç kısmı astarlı kumaşta ve en az 70’e 200 santimetre ebat şartı kondu.

150 kilo taşıma kapasitesi istenen ceset torbasının renginin siyah olacak. Şeffaf isimlik ve ex kartı cebi ile fermuarlı ceset torbasında 6 adet tutma kulpu isteniyor.

ceset

Uşak Belediyesi’nin doğrudan teminleri tartışma konusu olmuştu

Öte yandan Uşak Belediyesi’nin yaptığı doğrudan temin yoluyla alımlar, bir dönem tartışma konusu oldu. Doğrudan teminlerin sadece 1 tanesi, şu anda web sitesinde bulunuyor. İYİ Parti Grubu, daha önce Uşak Belediye Meclisi’nde alımların şeffaf olması gerektiğini öne sürmüştü. Belediyenin tüm doğrudan teminleri, gün ve gün sitede ilan etmesi gerektiği de yaygın bir talep ve düşünce. 14 Mayıs seçimlerinden önce Uşak Belediyesi'ndeki doğrudan teminler gündeme geldi.

Doğrudan temin miktarı ne kadar?

Uşak'ta cirit maçında olay çıktı! Hakeme saldırı nedeniyle maçların hepsi iptal Uşak'ta cirit maçında olay çıktı! Hakeme saldırı nedeniyle maçların hepsi iptal

Doğrudan teminlerin miktarı, artan enflasyon rakamları nedeniyle yükseldi. 25 Ocak 2023 günü yayınlanan resmi gazetede bir önceki yıla yüzde 97,72 oranında doğrudan temine artırım kararı çıktı.

Büyük şehirlerde 431 bin 810 TL ve Uşak Belediyesi gibi idarelerde de 143 bin 845 TL’ye kadar doğrudan temin yapılabiliyor. Bu rakamlara yüzde 20 oranında da KDV ekleniyor.

Doğrudan teminde davete çıkmak zorunlu mu?

Bunun dışında doğrudan teminde davete çıkmak zorunlu mu sorusu akla geliyor. Bu konuda Resmi Gazete’de şu karar yayınlandı:

· Alımlar, Kurum tarafından belirlenen formata uygun olarak EKAP’ta duyurulabilir. Bu durumda, duyuru tarihi ve saati ile teklif verilebilecek son tarih ve saat arasında en az yirmi dört saatlik bir zaman aralığı bulunması gerekir.

· Kurum tarafından belirlenen formata uygun olmayan duyurular yayımlanmaz.

· Duyuru yapılmış olması, idareye alım yapma yükümlülüğü getirmez.

· Alımlarda duyuru yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın gerçek veya tüzel kişilere teklif vermeleri için davet yapılabilir. Davetin elektronik posta yoluyla, telefonla, faksla veya diğer iletişim yöntemleriyle ya da EKAP’a kayıtlı gerçek veya tüzel kişilere EKAP üzerinden yapılması mümkündür.

Editör: Ali ARASLI