Uşak Belediyesi’nin destekleriyle Mart 2022’de kurulan ve kadınların el emeği göz nuruyla ürettikleri ürünleri satmalarını sağlayan Zümra Kadın Kooperatifi’nin yaklaşık 50 üyesi faaliyet gösterdikleri 3 dükkandan çıkarıldı.

Uşak Belediyesi’nin ilk olarak 1 Eylül Stadyumu’nun yanı başına kurduğu dükkanlarda faaliyet gösteren Zümra Kadın Kooperatifi üyeleri, dükkanlarda dönüşümlü olarak ürünlerini satıyordu. Bir süre önce İsmetpaşa Caddesi’ndeki eski belediye binasının tadilatının tamamlanmasıyla 3 dükkan da Zümra Kadın Kooperatifi üyelerine tahsis edildi.

Uşak'ta Türk filmlerinin etkisinde kalan kişi, genç bir kızı bayıltarak kaçırmak istedi Uşak'ta Türk filmlerinin etkisinde kalan kişi, genç bir kızı bayıltarak kaçırmak istedi

Zümra Kadin Kooperati̇x

31 Mart’ta göreve gelen CHP’li Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım ve ekibi, eski hizmet binasındaki 3 dükkanda faaliyet gösteren kadınların buradan çıkmasını istedi.

3 yıllık yapılan protokole rağmen Zümra Kadın Kooperatifi üyelerine tebligat gönderildi ve 17 Mayıs 2024 Cuma itibariyle dükkanları boşaltmaları istendi. Bugün dükkanlarda ürünleri olan kadınlar, raflardaki malzemelerini topladılar.

Zümra Kadin Kooperati̇fi̇2222

Burada reçel, tarhana ve benzeri ürünlerini satan kadınların faaliyetlerine 1 Eylül Stadyumu’nda devam edeceği öğrenildi.  

ZÜMRA’NIN İSMİ KARDELEN YAPILACAK

Kelime anlamı “güçlü kadın” olan Zümra’nın ismi de ‘Kardelen’ olarak değiştiriliyor. Zümra isminin ‘AK Parti’yi çağrıştırdığı ve bu nedenle Kardelen ismi verileceği belirtilirken, kooperatifin kurucusu ve idareciliğini yapan Safiye Şarbay da görevinden ayrıldı. Konuyla ilgili görüştüğümüz Zümra Kadın Kooperatifi’nden bir kaynak, şu ifadeleri kullandı:

Zümra Kadin Kooperati̇fi̇111

“Burada AK Partili, CHP’li ve MHP’li kadınlar da var. Her partiden kadının ürünlerini sattığı bir sistem bu. İsmini değiştirmelerinden ziyade buradaki tutum ve davranışların daha hassas olması gerekiyor. Kinle hareket edip, kadınları bulundukları yerden etmek doğru olmadı. Savaş zamanında dahi kadın ve çocuklara kötü muamele yapılmaz. Buradaki kadınların siyasi görüşleri ne olursa olsun destekleri kesilmemeli. Hepsi aile bütçesine destek için bu işi yapıyorlar. Belediye yönetiminin tutum ve kararları, ailelerin ekonomisini olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir”.  ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI