Uşak Belediyesi’nin bünyesinde bulunan ve Çayzade olarak bilinen tesislerle beraber, Kayaağıl Termal Tesisleri, otoparklar ve benzeri işletmelerin hepsi bir şirketin uhdesinde toplanacak.

Bu konuda Uşak Belediyesi yönetimi bir çalışma yaptı ve geçtiğimiz meclis gündeminde yine bir şirket kurulumuyla ilgili oylamayı yaparak süreci başlattı.

Edinilen bilgiye göre Ramazan Bayramı’nda çay, yemek, havuz ve diğer ürün ve hizmetlere yüzde 100 ila yüzde 150 aralığında zam yapılmasının ardından, söz konusu işletmelerin belediye bünyesinden çıkarılması gündeme alındı.

Buna göre söz konusu uygulamanın hayata geçmesi için Ankara’dan olur beklendiği belirtildi. Şirket kuruluşunun tamamlanmasıyla birlikte, işletme ve iştiraklere bağlı kuruluşların ayrı bir Belediye İktisadi Teşekkürü (BİT) bünyesine alınacağı ve belediye kaynaklarının verdiği bilgiye göre yaklaşık 450 personelin de bu şirketin uhdesine alınacağı öğrenildi.

UŞAK BELEDİYESİ KAYNAKLARI: ÖZKAN YALIM BU İŞLETMELERİN KARDA MI ZARARDI OLDUĞUNU GÖRMEK İSTİYOR!

Söz konusu uygulama 2 farklı görüşe neden oldu. Uşak Belediyesi kaynakları, Belediye Başkanı Özkan Yalım’ın bu işletmelerin ne kadar para kazanıp kazanmadığını görmek için böyle bir yolu seçtiği ortaya koyuyor. Belediye bünyesinden çıkarılacak olan işletmelerin para kazanıp kazanmadığının da daha net ortaya konacağı belirtildi. Burada çalışacak personelin maaşının ise sendikayla yapılan sözleşme gereği 22 bin TL bandında devam edeceği de kaydedildi. Zamlar konusunda da şu savunma yapıldı: “Atapark’ı baz alırsak buradaki mekanlarda çayın fiyatı 25 TL’den aşağı değil. Biz geldiğimizde 7,5 TL’ye çay satılıyordu. Bu kadar fark olmazdı ve bu işletmelerin zarar etmemesi için bir dengeleme şarttı. Ayda yaklaşık 5 milyon TL zarar eden işletmelerin daha net görülmesi lazım”.

ESKİ BELEDİYE YÖNETİCİLERİ: BU İŞLETMELER ZARAR ETMEDİ, AMAÇ BELEDİYE DENETİMİNDEN ÇIKARMAK

Önceki dönemde Uşak Belediyesi yönetiminde bulunan yöneticiler ise, Çayzade ve Termal Tesisler gibi mekanların zarar etmediğini söyledi. Düzenli olarak fiş kesildiğini ve zaten buradaki hesabın belli olduğunu dile getiren önceki dönem belediye kaynakları, gelir ve giderin kafa kafaya olduğunu belirtti. Vatandaşın ucuza yemek, çay ve benzeri hizmetlerden yararlandığı için sık sık teşekkür de aldıklarını aktaran önceki dönem belediye yöneticileri, şu ifadeleri kullandı: “Bu mekanlar zarar etmedi ve etmemesi için de dikkatli bir şekilde takibi yapılıyordu. Fakat yeni belediye yönetimi buranın zarar ettiğini ortaya koyuyor. Bu mekânlar yapılan zamma rağmen de mi zarar ediyor? Yapılanlar ve söylenenler arasında ciddi tezatlıklar var. Önceki dönemde bu işletmeler için gelir vergisi çıkıyordu. Ayrıca çalışan personelin 70’in üzerindeki kısmı TYP üzerinden istihdam ediliyordu. Bu işletmelerin şirket bünyesine alınmasının nedeni, bu alanları belediye meclisindeki denetimlerden ari kılmak olabilir”.

Eşme Belediye Başkanı'ndan Kaymakam'a sitem dolu sözler Eşme Belediye Başkanı'ndan Kaymakam'a sitem dolu sözler

SOSYAL TESİSLERE GİDEN VATANDAŞLARA AZ SAYIDA PERSONELLE HİZMET EDİLMEK İSTENİYOR

Sosyal tesislere bugün karne çıkışı çok sayıda veli ve öğrenci akın etti. Ata Park Sosyal Tesislerinde ilginç bir duruma şahit olduk. Masaya oturduğumuzda yaklaşık 15 dakika boyunca kimse sipariş almaya gelmedi. Bunun dışında karşı masalardan garsonlara yoğun tepkiler dikkat çekti. 14 Haziran 2024 Cuma, saat 12:10 sıralarında bir masada oturan 10 kişinin üzerindeki kadınlı ve çocuklu grup siparişlerinin gelmediğini ve bunların ücretlerini ödemeyeceklerini garsonlara tepki olarak bildirdi. Garsonların yetersiz olması nedeniyle, personelin de zor durumda kaldığı gözlendi. ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI