Uşak'taki zammın özeti: CHP 1 TL’ye çayın altına gizledi; AK Parti olur verdiği karara karşı çıktı! Uşak'taki zammın özeti: CHP 1 TL’ye çayın altına gizledi; AK Parti olur verdiği karara karşı çıktı!
Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, belediyenin satılan arsalarıyla ilgili iddialara yanıt verdi. Çakın, söz konusu arsaların belediyenin mülkü olmadığını ve vatandaştan kalan çıkıntı arsalar olduğunu ifade etti. Çakın, “Vatandaşın imar planında arta kalan arsalarını satışa çıkarıyoruz. Bu sayede belediyeye gelir elde ediyoruz. Bunu Türkiye’deki bütün belediyeler yapıyor. Başka türlü İller Bankası’ndan gelen parayla burayı çeviremezsiniz” dedi.
Arsa Başkan Çakın
Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, basın emekçileri Abdurrahman Yavuz, Ramazan Atasorkun ve Ali Araslı’nın sorularına yanıt verdi. Uşak Belediyesi’nin fuaye alanında gazetecilerin sorularına yanıt veren Başkan Çakın, belediye arsalarının satışıyla ilgili soruyu yanıtladı. Başkan Çakın, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
arsa
İMAR PLANI YAPARKEN VATANDAŞIN BELEDİYEYE GEÇEN ARSALARI SATILIYOR! BUNU BÜTÜN BELEDİYELER YAPIYOR ZATEN
“Bu iddia sahibi arkadaş, hemen yanımızdaki kentsel dönüşümdeki yerin parktan otel olacağını öne sürmüştü. Fakat orası en başından beri otel alanıydı ve biz burayı parka çevirdik. Benzer iddialarda daha önce de bulundu ve bunların hiçbiri doğru çıkmadı. Arsa satışı konusundaki durum şudur: İller Bankasından nüfusa bağlı olarak gönderilen kaynakla personel ücreti ve elektrik parasını ancak ödersiniz. Peki nasıl hizmet üreteceksiniz? Su parası ve diğer hizmet gelirleri var. Belediyenin sosyal tesislerinden gelen gelirleri de ancak ihtiyaçlar için yüzde 1’e yetecek kadar değil. Çünkü burada vatandaş odaklı çalışıyorsunuz. Bunların dışında bir de imar gelirleri var. Kanuna göre imar planlarında, park ve bahçe alanları için belli bir kesinti oluyor. Arsalarda değer artışları olduğu için vatandaşın arsasının bir bölümünü belediyeye bağışlamasını istiyoruz. Bir yerde imar çalışması yapıldığında, belediyeye 500 veya 1000 metrekare gibi değişen miktarlarda arsalar, belediyeye geçiyor. Yani bu arsalar vatandaştan arta kalan ve belediyeye geçen arsalar. Günü geldiğinde arsaları, satışa çıkıyoruz diye herkese duyuru yapıyoruz. İhaleye herkes şeffaf bir şekilde giriyorlar ve geliri de belediyeye kalıyor. Zaten vatandaşın olan arsaların satışını gerçekleştiriyoruz. Belediyelerin asli gelirleri de buradan olur zaten.”
arsa satışı 2
BELEDİYENİN BİZİM DÖNEMİMİZDE 3 FARKLI GELİR TİPİ OLDU
Başkan Çakın, şöyle devam etti: “Bunun haricinde belediyenin elde edebileceği 2 gelir var. Hatta bizde 3 tane var. Birincisi imar çalışmaları neticesinde elde ettiğimiz kaynak. İkincisi iktidar belediyesi olmamız nedeniyle bakanlıklardan destek almamız. Üçüncüsü de şahsımıza olan güvenin göstergesi olarak hayırseverlerimizin projelerimizi desteklemesi. Bağış yoluyla projelerin desteklenmesi.  Şerafettin Sağıroğlu Mahalle Konağı veya Özmercan yaya üst geçidi bunlara örnektir”.
Editör: Ali ARASLI