Uşak Araştırmaları Derneği Başkanı Ömer Aşçı, Uşak Yerel Tarih platformunda ilginç bir iddiayı paylaştı. Aşçı, Yunan Yazar Nicolau Karayanakis'in Burma Camii için ortaya attığı iddiayı paylaştı. Aşçı'nın paylaşımı şöyle:

Uşak Gediz yolu üzerinde feci kaza: Ali Bulut hayatını kaybetti Uşak Gediz yolu üzerinde feci kaza: Ali Bulut hayatını kaybetti

Yunan Yazar Nicolau Karayanakis; Anadoluyu işgal eden Yunan Küçük Asya Ordusu'nda görev yapan Girit Jandarma Komutanı Orgeneral Emmanuel I. Katsikandarakis'in arşivinde bulduğu belgeleri 1926 yılında "Kahraman Savaşçılar"ismiyle Girit'in Hanya şehrinde 1926 yılında yayınlamıştır.

İşte O kitapta ilginç ve yakışıksız bir iddia ile Uşak merkez camilerinden Burma Caminin Aya Anna Rum Kilisesi'nden dönüştürülmüş olduğunu iddia etmektedir. Burma Caminin üzerinde bulunan kitabesinde yapılış tarihi yazmamakla birlikte 1769 yılında tamir edildiği tarihe aittir. Yazarın bu iddiası cami duvarında yapı malzemesi olarak kullanılan antik taşlar nedeniyle olsa gerektir.

Kaynak: Νικόλαος Καραγιαννάκης,"Ηρώον Πολεμιστών"Χανιά,1926,s.69-

https://christostsantis.com/.../mnimi-pesonton-mikras.../

Editör: TE Bilişim