Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Uşak son dönemlerde aldığı yağışla birlikte kuraklık sınıfından çıkarak, normal ve üzeri olarak nitelendirildi. Buna göre kentte son dönemlerde görülen yağışlar nedeniyle kuraklık ciddi ölçüde azalırken, son 1 ay içindeki yağış, 12, 9 ve 3 aylık periyodun olumsuz etkisini kırdı. Uşak’ta 12 ay önce yapılan değerlendirmede kent kurak sınıfında görülüyor.

UŞAK ŞİDDETLİ KURAK SINIFTAYDI

Uşak, 12 aylık dönemde şiddetli kurak iller arasındaydı. 12 aylık raporda Uşak, şiddetli, orta ve hafif şiddetli kurak iller arasında görülüyor. Kentte geçen yıl kurak geçen mevsim nedeniyle Uşak Belediyesi bir dizi çalışma yapmıştı ve son olarak Baltalı Göleti’nin suyunu da kentte kullanmak için girişimlerde bulunmuştu.

SON 9 AYLIK PERİYOTTA DA TABLO DEĞİŞMEDİ

Son 9 aylık dönemde de Uşak için tablo değişmedi ve kent yine kurak sınıfta yer aldı. Bu süreçte de yeni kuyuların açımı ve su sorununa yönelik tedbirler gündeme geldi.

SON 3 AYDA UŞAK’TA İŞLER DEĞİŞMEYE BAŞLADI

Son 3 aylık süreçte kent için deyim yerindeyse işler biraz daha iyiye gitmeye başladı. Şiddetli kurak renkten kent kurtuldu ve orta ve hafif şiddetli kuraklıkla birlikte normalleşme sinyalleri başladı. Yağışlar nedeniyle, çiftçinin de yüzü biraz olsun güldü.

NİSAN YAĞMURLARI UŞAK’A YARADI RİSK ORTADAN KALKTI

Kurban Bayramını tebrik eden Uşak Şehiriçi Kamyonetçiler ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı, sürücüleri uyardı Kurban Bayramını tebrik eden Uşak Şehiriçi Kamyonetçiler ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı, sürücüleri uyardı

Nisan ayındaki yağmurlar ve Mayıs dönemde de devam eden yağış, kent için iyi bir grafiğe neden oldu. Son grafiğe göre kentte risk yok unsuru dikkat çekerken, suyun tasarruflu kullanıma dair tedbirler de elden bırakılmadı. İşte son harita:

TÜRKİYE’DE DURUMUN ÖZETİ

Öte yandan Türkiye genelinde de durum iyiye gidiyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre yağışlar, nisan ayında geçen yıla göre yüzde 254, son 30 yıllık normaline göre de yüzde 51 artış gösterdi. En fazla artış, yüzde 82 ile Marmara ve Karadeniz'de gerçekleşti; Karadeniz son 63 yılın rekorunu kırdı.

Editör: TE Bilişim