CHP'nin gururu Uşak İl Gençlik Kolları oldu CHP'nin gururu Uşak İl Gençlik Kolları oldu
Özkan Yalım’ı eleştiren CHP’li ihraç talebiyle disipline verildi
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yarın Uşak’ta olacak. Özel’in gelişinden önce kulislerde, 1 Mayıs günü yaşanan gerilimin etkili olduğuna dair bazı kulis bilgileri paylaşıldı. Konuyla ilgili görüştüğümüz CHP içinden bir kaynak, böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Aynı kaynak, Özkan Yalım’ı eleştiren bazı partililer hakkında ihraç istemiyle disiplin süreci başlatıldığını belirtti. Yaşanan süreç, akıllara daha önce AK Parti’den Belediye Başkanı olan bazı isimlerin, kendi partisini dizayn etmesini getirdi. Uşak’ta bugüne kadar görev yapan bütün belediye başkanları, kendi parti tabanıyla ters düştü ve hepsi kendisine yakın isimleri parti teşkilatlarında görmek istedi.
CHP’DEKİ DİSİPLİN SÜRECİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ!
CHP kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, 31 Mart 2024 günü Uşak Belediye Başkanı seçilen Özkan Yalım, bir süre sonra parti teşkilatıyla diyalogu azalttı. İl Başkanı’nın telefonlarına yanıt vermediğine dair sosyal medyada yapılan paylaşımlar dikkat çekti. CHP’de yaşanan krizin somut bir şekilde dile getirildiği alan 1 Mayıs İşçi Bayramı’ndaki kürsü oldu. Burada CHP İl Başkanı Sevinç Yazgan konuşturulmadı ve Milletvekili Ali Karaoba sert bir şekilde tepsini ifade etti. Yaşanan bu krizin yanı sıra CHP’de, Yalım’ın şov yapmasını eleştiren bir partili hakkında da disiplin süreci başlatıldı. Disiplin sürecini başlattıran Özkan Yalım’ın parti içinde kendisine muhalif isimler istemediği de net bir şekilde ortaya çıktı.
BUGÜNE KADAR BİR ÇOK BAŞKAN PARTİ TEŞKİLATIYLA TERS DÜŞTÜ
Uşak’ta Hakkı Yağcı’dan Mehmet Çakın’a kadar, göreve gelen neredeyse bütün belediye başkanları kendi partileriyle ters düştü. Bunun en bariz örneği, seçildikten 1 buçuk yıl sonra, 2010’da MHP’den ihraç edilen Ali Erdoğan’dı. Ali Erdoğan, partisinin yönetiminin taleplerini yerine getirmediği ve referandumda EVET oyu verdiği için ihraç edilmişti.
Ali Erdoğan’dan önceki başkan AK Partili Mesut Apaydın da kendi teşkilatıyla görevi süresinde ters düşen isimlerden biri. Yine AK Partili Nurullah Cahan da, kendi vekili ve partisiyle ayrışan başkanlar listesinde yer alıyor. Son olarak Mehmet Çakın da, seçime 1 yıl kala parti teşkilatıyla arasına duvar ördü. Partilileriyle ters düşen önceki dönemin Başkanı Mehmet Çakın, seçim çalışmalarının büyük bölümünü tek başına sürdürdü.
BELEDİYE BAŞKANLARI ÇABUK GÜÇ ZEHİRLENMESİ YAŞIYOR VE PARTİLİLERİN ACİL İŞ TALEPLERİ BU SÜRECE GÖTÜRÜYOR
Belediye Başkanları ve partilerin ters düşmesi, siyaset hastalığı gibi görülüyor. Özkan Yalım’ın 20 meclis üyesiyle seçilmesi üzerine parti mensuplarıyla arasındaki bu soğukluğun ‘güç zehirlenmesi’ olduğu kanısı, CHP kulislerinde hakim. Genel Başkan Özgür Özel’in de kendisiyle aynı ekipte yer alması da önemli bir etken. Bunların dışında Belediye Başkanlarının bugüne kadar parti teşkilatlarıyla ters düşmelerindeki nedenlerden biri de işe alınacak partili personeller… Yarınki ziyaretten sonra CHP’nin Uşak teşkilatında neler olacağı ilerleyen günlerdeki kararlarla ortaya çıkacak.
KULİS: ALİ ARASLI
Editör: Ali ARASLI