Banaz'dan İGM üyesi olan Erkan Aras'ın durumu iyiye gidiyor Banaz'dan İGM üyesi olan Erkan Aras'ın durumu iyiye gidiyor

Uşak CHP’de ikircikli politikalar nedeniyle aday belirleme süreci Arap saçına döndü. CHP’de sağ kökenli atama aday isteyenlerin ağız değiştirmesi genel merkezde tepkiye yol açtı.  

Uşak CHP’de gözler yarın yapılacak Parti Meclisi toplantısına çevrildi. CHP’nin Uşak adayı, yarın yapılacak toplantının ardından açıklanabilir veya ön seçim kararı alınabilir. Her 2 ihtimal de CHP Uşak İl ve İlçe Örgütleri tarafından bekleniyor. CHP’deki son durum ve aday adaylarının talepleri şöyle:

ÖN SEÇİM İSTEYENLER VAR

Uşak CHP’de ön seçim isteyen bazı aday adayları bulunuyor. CHP’de ön seçim yapılmaması durumunda, tabanda küskünlükler olacağı ve dağılmaların görüleceği düşüncesini savunanlar var. Fakat Uşak için ön seçimle ilgili şu ana kadar her hangi bir sinyal verilmedi. Uşak’ın bazı ilçelerinde adaylar ön seçimle belli olmasına rağmen, Merkez ilçe ötelenmeye devam etti.

DURMUŞ YILMAZ’I TABAN KABUL ETMEDİ

Uşak CHP’de eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın adı bir dönem konuşuldu. MHP’den İYİ Parti’ye geçen ve buradan da ayrılan Durmuş Yılmaz, iyi bir kariyere sahip olmasına rağmen, CHP tabanında beklenen ilgiyi görmedi. Durmuş Yılmaz ismini, öne süren siyasetçiler de yapılan anketlerde Özkan Yalım ismi de çıkınca geri adım attı. Özkan Yalım’ın aday olmaması için bu sefer genel merkeze ön seçim talebi iletildi. İddiaya göre CHP Genel Merkezi, bu konudaki ikircikli yaklaşım nedeniyle buna soğuk baktı. Durmuş Yılmaz da daha önce yaptığı açıklamada bu konuda kesin konuşmadı. 

ÖZKAN YALIM’IN DA TABANDA ESKİ KARŞILIĞI YOK

CHP kulislerinde en çok dikkat çeken noktalardan biri de Özkan Yalım’ın CHP tabanında eski karşılığının olmayışı. Özkan Yalım’ın aday olması durumunda, CHP’nin tabanında kopmalar olmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Özkan Yalım, 2 dönem milletvekili yaptı ve 2’inci adaylık döneminde listede son gün değişikliğiyle 1’inci sıraya geldi. Bir iddiaya göre de Özkan Yalım’ın adaylığına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu soğuk bakıyor. Fakat Özgür Özel faktörü nedeniyle Özkan Yalım’ın az da olsa şansı var.

 KULİS: ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI