CHP'li Vekil: Uşak Eğitim Araştırma'da sendikaya göre masa başı görev veriliyor CHP'li Vekil: Uşak Eğitim Araştırma'da sendikaya göre masa başı görev veriliyor

Uşak CHP’de geçtiğimiz hafta yapılan ön seçimde belediye meclis üyesi adayları belli oldu. Fakat listenin ön seçimdeki gibi bire bir olmayacağı ifade edildi. Konuyla ilgili bilgi veren CHP’li Belediye Meclis üyesi adayları, 1, 3, 5, 7 ve 9 gibi tek haneli rakamlara ön seçimle gelen üyelerin yazılacağını ifade etti. 2, 4, 6, 8 ve 10 gibi çift haneli rakamlara da aday ve yönetimin yazacağı isimlerin kaydedileceği aktarıldı. Fermuar listeye göre belirlenecek olan belediye meclis üyesi aday listesinde, partiye yeni katılan İYİ Partili isimlerin eklenmesi bekleniyor. CHP, bu yöntemle sağdan oy almayı planlıyor. Konuyla ilgili bilgi veren CHP Uşak Merkez İlçe Başkanı Uğur Dümen, fermuar sisteminin belediye meclisinde uygulanacağını aktardı. Dümen, belediye meclisinde atamayla belirlenecek üyelerin aday ve parti yönetiminin ortaklaşa görüşü sonucu listeye yazılacağını kaydetti. Dümen, İl Genel Meclisi üyesi adaylarının ön seçimden çıktığı gibi listeye kaydedileceğini belirtti.

BAZI PARTİ ÜYELERİ BU UYGULAMAYA TEPKİLİ

Öte yandan bazı parti mensupları, listenin bu şekilde belli olmasına sıcak bakmıyor. Adayı atamayla belli olması uzun süre tartışılan CHP’de fermuar sistemi de uzun süre tartışılacak gibi duruyor. CHP’li bazı parti üyeleri, şu ifadeleri kullanıyor:

“Meclis üyesi adaylarının bir bölümü buna razı geldi ve seçime katıldı. Tabii fermuar sisteminin de gerekli olduğu yerler olabilir. Fakat doğrusu ve demokrat olanı ön seçimle gelenin olduğu gibi listeye geçmesidir. Şimdi İYİ Parti’den gelen bazı isimler var ve bunların parası olduğu için liste başına isimleri yazılacak. Partiye hiçbir emek vermeyenler CHP’de ön saflarda yer alıp koltuk kapmak isteyecekler. Emek verenler ise hak ettikleri halde istedikleri yerde olmayacaklar. Ön seçim sonuçlarına göre ilk sıralarda yer alanların nereyse tamamı belediyeciliği ve yöneticiliği bilen isimler.” Öte yandan CHP’nin adayı da atamayla belli olmuş ve ön seçim söylemleri genel merkez tarafından dinlenmemişti. CHP’nin Uşak İl Başkanı ve Milletvekili Ali Karaoba da ön seçim yapılmaması noktasında çeşitli eleştiriler almıştı.

ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI