Uşak’ta geçtiğimiz yıl video çekimi yaptığımız, Dikendere mevkiindeki minik şelale yok oldu. Eynihan, Selviler ve Selvioğlu köylerini suyuyla besleyen Dikendere mevkiinde, geçtiğimiz yıl bir video çekmiştik.

Şelale4

Burada yer alan minik şelale aradan geçen 1 yılın ardından ortadan kalktı. Edindiğimiz bilgilere göre daha önce yapay yöntemlerle oluşturulduğu öne sürülen minik şelalenin kim ve hangi kurum tarafından yok edildiği bilinmiyor. Şelalenin buraya giren arazi araçları tarafından düzlenerek ortadan kaldırıldığı tahmin ediliyor. Yaklaşık 1 metre boyundaki minik şelale, bölgede görsel açıdan keyif veren bir görüntü ortaya koyuyordu.

Şelale1

UŞAK’IN EN LEZZETLİ PATLICANLARI DİKENDERE’NİN SUYUYLA YETİŞİYOR

Eynihan, Selviler ve Selvioğlu köylerini besleyen Dikendere’nin doğup büyüdüğü kaynağın merkezi ise Yaşamışlar köyünün 3 kilometre kuzeyindeki Namazdere ve Eğlence köyü Karadona yaylası olarak ifade ediliyor.  Dikendere’nin suyu, bölgedeki patlıcan tarlalarına veriliyor ve burada lezzetli patlıcanlar yetişiyor. Eskiye nazaran daha düşük olan verimin artması için ekolojik dengenin normale dönmesi şart.

Şelale3

Eski günlerinden uzak olmasına rağmen, Dikendere’den akan su, hala yaşamın devam ettiğini ve hayattan umudun kesilmemesi gerektiğini ortaya koyuyor. Çınar ağaçlarının yer yer bulunduğu Dikendere’nin yapısı, burada yıllar önce suyun daha yoğun ve kuvvetli aktığını gözler önüne seriyor. Kuraklıkla birlikte suyunun azaldığını, derenin içindeki taş ve toprak çıkıntılarından daha net anlayabiliyoruz. Derenin kenarında “sel getiren” adı verilen odun parçaları mevcut.

Uşak Deri Karma OSB Başkan Coşkun Güngör'ün acı günü Uşak Deri Karma OSB Başkan Coşkun Güngör'ün acı günü

Şelale2

Editör: Ali ARASLI