AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, bir süredir kentin gündeminde olan stokaj havalimanı için görüşmelere başladıklarını kaydetti. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’i ziyaret ettiklerini ve burada kendisine stokaj havalimanı hakkında bilgilendirmede bulunduklarını belirten AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, “Stokaj havalimanı için gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Bu yatırımı ilimize kazandıracağız” dedi.

usak havaalani1

STOKAJ HAVALİMANI İÇİN LOBİ ÇALIŞMASI

Uşak’ta geçtiğimiz günlerde gündeme gelen stokaj havalimanı için lobi çalışmaları başladı. Zafer Havalimanı’nın iş yapması ve kentte uçuşlardaki doluluk oranının yüzde 70 oranının altında kalması nedeniyle, uzunca bir süredir İstanbul-Uşak hattında tarifeli seferler yapılamıyor. Yolcu uçuşlarına kapalı olan ve şu anda sadece eğitim uçuşları yapılan Uşak Havalimanı’nın tekrar işler hale gelmesi için bir proje geliştirildi. Buna göre dünya genelinde 2 merkezde bulunan stokaj havalimanlarından birinin de Türkiye’ye kurulması öngörülüyor. Sivas ve Uşak’ın talip olduğu stokaj havalimanı projesinde, küresel bazda faaliyet gösteren hava yolu şirketlerine ait uçaklar için bir bakım ve onarım merkezine ihtiyaç duyuluyor. Uşak Havalimanı’nın bu kapsama alınması durumunda, havayolu şirketlerinin uçaklarıyla ilgili bakım ve onarım faaliyetleri yapılacak. Burada yerli ve yabancı mühendisler ve teknik personel istihdam edilecek. Projenin hayata geçmesi için AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, lobi çalışmalarına başladıklarını ve bu kapsamda ilk ziyareti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e gerçekleştirdiklerini ifade etti.

ismail güneş-1

UŞAK HAVALİMANI HAVA KUVVETLERİNE AİT

Eşme Devlet Hastanesi'nden hemşire Hamide Yıldız Çekin ve oğlu trafik kazasında yaşamını yitirdi Eşme Devlet Hastanesi'nden hemşire Hamide Yıldız Çekin ve oğlu trafik kazasında yaşamını yitirdi

Uşak Havalimanı’nın normal şartlarda mülkiyetinin Milli Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait olduğunu belirten Güneş, alanın bakanlık oluruyla Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün kullanımına açıldığını belirtti. Bu nedenle stokaj havalimanı için olurun MSB’den çıkacağını kaydeden Güneş, “Uşak Havalimanı için oluru verecek olan birincil kurumlar Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’dır. Çünkü alan bakanlığa bağlı ve tasarruf tamamen onlarda. Bu nedenle Milli Savunma Bakanımız Sayın Yaşar Güler’e bir ziyarette bulunduk. Stokaj havalimanının  olmasının ilimize sağlayacağı yararları ifade ettik ve kendisinden bu konuda destek beklediğimizi dile getirdik” ifadesini kullandı.

havammm

Güneş, söz konusu yatırımın kente gelmesi için çalışmaları sürdüreceklerini belirterek, “İlimize bu yatırımı kazandırmak için bizler üzerimize düşeni yapıyoruz. İnşallah stokaj havalimanı projesini ilimize kazandıracağız” dedi.

Editör: Ali ARASLI