Uşak’ta yerel seçim önü muhalefetin ne yapacağı şimdiden merak konusu olmaya başladı. Kentte muhalefeti sürükleyecek birincil parti İYİ Parti olarak ön plana çıkarken, burada kimin aday olacağı da ayrı bir önem taşıyor.

İYİ Parti’nin bir önceki yerel seçimde belediye başkan adayı olan ve genel seçimlerde de yurtdışından gelen oylar nedeniyle seçimi kaybeden Muhammet Gür, hala en favori aday olarak dikkat çekiyor.

Fakat İYİ Parti yöneticilerinin, Muhammet Gür’ün tekrar aday olup olmayacağına dair kesin bir fikre henüz varamadığı ifade ediliyor. Çünkü Muhammet Gür’ün 14 Mayıs’ta Uşak yerelinde kazandığı, fakat yurtdışı oylarla AK Parti’ye geçen milletvekilliğinden sonra siyasete daha temkinli yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Muhammet Gür’ün aday olup olmayacağı belirsizliğini korurken, İYİ Parti üzerinden çatı aday olmak isteyenler de bulunuyor. Çatı adaylık için ismi geçenlerin başında önceki dönem CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım geliyor. Özkan Yalım’ın CHP bayrağıyla İYİ Parti’yi de kapsama alarak aday olma niyetinde olduğu kulislerde sık sık konuşuluyor.

Fakat İYİ Parti yönetimi ve tabanının Özkan Yalım ismine çok sıcak bakmadığı belirtiliyor. İYİ Parti’nin 14 Mayıs seçimlerindeki tutumları ve AK Parti’ye ilave bir milletvekili kazandırmasından dolayı CHP’li Milletvekili adaylarına karşı da negatif bir yaklaşımı olduğu kaydediliyor.

Yine çatı aday olmak isteyenler arasında Uşak Mimarlar Odası Başkanı Çağlar Samancı da bulunuyor. Samancı, Özkan Yalım ve diğer CHP’li figürlere göre daha ılıman ve merkez sağa yakın bir isim olarak dikkat çekiyor.

İYİ PARTİ’NİN ŞU ANDAKİ ÖNCELİĞİ TEŞKİLATLARI BİR ARADA TUTMAK

Kulislerde konuşulan konuların yanı sıra İYİ Parti yönetimi, her ne olursa olsun parti teşkilatını bir arada tutmak için çalışmalarını sürdürüyor. İYİ Parti’nin kentte AK Parti karşısında yarışı zorlayacak güçte olması, ister istemez siyasetle ilgilenenleri bu alana yönlendirirken, parti içinde teşkilat bazlı çalışmalar daha fazla ağırlık kazanıyor.

İYİ Parti yönetimi, her kim ne hesap yaparsa yapsın, şu dönemde önlerine bakmanın en doğru tutum olacağını ve diğer partilerdeki gelişmelerle ilgilenmediklerini belirtiyorlar.

İYİ Parti yöneticileri, teşkilatı bir arada tutmak ve 14 Mayıs’ta her ne kadar milletvekilliği çıkarılamasa da partinin geldiği noktayı daha üst seviyeye taşımak istiyor.

Yalım'ın çalışanları suçladığı fotoğraf krizinde son durum: Erdoğan'ın yerine Özgür Özel kondu Yalım'ın çalışanları suçladığı fotoğraf krizinde son durum: Erdoğan'ın yerine Özgür Özel kondu

Yerel seçimlerde yurtdışı oylarının etkisinin olmaması, İYİ Parti’nin buradaki elini daha güçlü hale getiriyor.

ASIM KALELİOĞLU HALA ADAY OLMAK İSTİYOR

CHP’de, az önce bahsettiğimiz Özkan Yalım’ın çatı aday olma niyeti dışında, bir dönem Uşakspor Başkanlığı yapan Asım Kalelioğlu’nun geçen yerel seçimde olduğu gibi tekrar aday olma niyeti olduğu yönünde ifadeler dikkat çekiyor. Kalelioğlu’nun dışında CHP’nin adayı yapılmak istenen bir isim daha var. Kentteki bir sanayicinin CHP’nin adayı olması istendiği ve bunun henüz netleşmediği de konuşulan konular arasında.

KULİS HABER: ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI