Uşak’ta kurak bir hava hakim ve sıcaklıklar yine düşük seyredecek. 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren sıcaklıkların bir kaça derece artacağı verilerle ortaya kondu.  Uşak’ın yakın komşularından Afyonkarahisar’da kar yağışı görülüyor. Fakat Uşak’a yakın olan İzmir, Denizli, Manisa, Aydın ve Muğla’da kar ve yağış yok. Sadece Manisa’da az bir karla karışık yağmur beklentisi var.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Uşak’ta hava durumu bugün bulutlu olacak. 3 ila -4 derece arasında değişecek olan hava sıcaklığının kar etkisi yapmaması bekleniyor. Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli, çok yoğun bir kar yağışının olmayacağını bildirdi. 3O Ocak 2024 Salı günü de bugüne benzer bir hava durumu beklenirken, bir sonraki gün Uşak’ta hava sıcaklığı 2 derece artacak.

Kampa gitmek isteyen Uşaklı gençler son başvuruyu kaçırmayın Kampa gitmek isteyen Uşaklı gençler son başvuruyu kaçırmayın

31 Ocak Çarşamba günü 6 derece ile -2 derece arasında değişen hava sıcaklığının kar oluşturmayacağı tahmin ediliyor. 1 Şubat 2024 Perşembe günü 9 ila -2 derece arasında bir hava sıcaklığı görülecek ve 2 Şubat’ta da buna benzer bir tablo ortaya çıkıyor.

UŞAK’TA KURAKLIK PİK YAPIYOR!

Uşak’ta son dönemlerde mevsim çok kurak geçiyor. Çiftçi kar yağışının olmaması nedeniyle büyük endişe duyuyor. Ekinlerin kar altında geliştiğini belirten üreticiler, kar yeterince olmadığı için bu yıl verimin düşmesini bekliyor. Kar yağışının beklenen düzeyde olmaması, havanın ve doğanın kirlenmesiyle ilgili görülüyor. Uzmanlar, sürekli kirleten ve konforu için doğaya zarar verenlerin, bu durumun en büyük sebebi olduğunu görüşünü savunuyor. Kirlenen sular, doğaya salınan zararlı gazlar, egzoz ve baca dumanları mevsimlerin bozulmasında etkenler arasında. Uşak’ta kurak hava, önümüzdeki yaz döneminde büyük sorunların şimdiden habercisi gibi duruyor. Bazı vatandaşlar kar yağsın diye dua ediyor.

ŞUBAT’IN İKİNCİ YARISI BİR GÜZELLİK OLABİLİR

Hava tahminini aylık olarak veren Meteoroloji Uzman Bünyamin Sürmeli, Şubat ayının ikinci yarısı yağış dalgası beklediklerini bildirdi. Fakat yağışların yağmur olarak düşme ihtimali bulunduğunu belirten Bünyamin Sürmeli, şöyle konuştu:

“Yağış olacak, fakat bu su barajlarda birikecek ve tarım ve kullanma suyu olacak. Barajlardaki suyun yanı sıra dağlarda da kar olmalı. Eğer suyumuzun yetmesini istiyorsak dağlarımızda da kar yağışının olması gerekiyor”.

Editör: Ali ARASLI