Uşak ve Türkiye’nin bir çok ilinde baraj doluluk oranları yüzde 20’nin altına indi. Barajlardaki doluluk oranlarının azalması, kuraklık endişesini artırdı. Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli, Marmara, Ege ve Karadeniz’in ortalamanın altında olduğunu belirtti.

Baraj doluluk oranlarının yüzde 19’un altında olduğunu belirten Sürmeli, şöyle konuştu:

“Bazı barajlarda doluluk oranları tek hanelere düşüyor. Evlerde depolamak biraz sıkıntılı ve suyun debisinde biraz azalma olabilir. Su hepimiz için iktisatlı kullanılmalı. Birileri yapsın demek bu dönemin en yanlış işi. Çareyi başkasında aramamak lazım. Baraj doluluğu artık alarm zillerini çalıyor”.

Sürmeli, yerel yönetimlere de bu konuda iş düştüğünü kaydetti.

29 EKİM 2023 PAZAR GÜNÜ HAVA

Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı

29 Ekim 2023 günü için bir yayın yapan Sürmeli, İstanbul’da ve Bursa’da yer yer çok az bir yağış görüldüğünü ifade etti.

İzmir, Muğla ve Aydın’da havanın yağış almayacağını belirten Sürmeli, “İzmir’de ve çevresinde biraz bulutlanma olabilir. Ama yağış yok” dedi.

Uşak’ta da 29 Ekim 2023 günü, son tahminlere göre hava parçalı ve bulutlu görülüyor.

Yine Ankara, İzmit, Trabzon, Kayseri, Diyarbakır, Antalya ve Bodrum gibi merkezlerde sıcaklıklar stabil. 29 Ekim günü bu illerde de yağış beklentisi yok.

27 EKİM CUMA GÜNÜ SERT LODOS

Sürmeli, 27 Ekim 2023 Cuma günü hızlı lodos olacağını belirtti. İstanbul ve Çanakkale’de 45-50 km/saat hızda rüzgar eseceğini ifade etti. İzmir’de ve Antalya’da da benzer şekilde sert lodos eseceğini kaydetti.

Editor: Ali ARASLI