Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uşak'taki o müdürlüğe formaliteden görevden alma ve atama kararı verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uşak'taki o müdürlüğe formaliteden görevden alma ve atama kararı verdi
Uşaklı öğrenciler, 50 kentten 3000 öğrenci arasında en iyi projeyi çıkardı!
QNB Finansbank ve Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Scratch Cup 2024 bu yıl beşinci kez düzenlendi. Yarışmada, Uşak Öğretmen Mahmut Özgöbek İlkokulu öğrencileri en iyi proje ödülü alırken; Uşak Kendinyap Atölyesi de en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.  Scratch Cup 2024’e 50 şehirden 1174 başvuru alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 8-10 yaş ve 11-14 yaş kategorilerinden beşer takım olmak üzere toplam 10 takımdan 25 çocuk finale eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katıldı. Ekipler, kendilerine verilen süre içinde oyunlarını anlatıp jürinin sorularını yanıtladı. Yapılan değerlendirmeler sonucu Şanlıurfa, Diyarbakır, Ankara, Bursa, Uşak, İstanbul, Muğla, İzmir olmak üzere 8 farklı şehirden 10 takım finale kalarak QNB Finansbank Kristal Kule’de gerçekleşen ödül törenine katıldı.  
Program ve yarışmalar hakkında konuşan QNB Finansbank Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü Zeynep Çakır şöyle dedi:
“QNB Finansbank olarak “Minik Eller Büyük Hayaller” sosyal sorumluluk platformumuz çatısı altında, 2015 yılından bu yana 4 binden fazla gönüllü finansçımızın desteğiyle  80’den fazla projeyi hayata geçirdik ve 700 binden fazla çocuğa ulaştık. İlk yıllardan itibaren Habitat Derneği ile proje ortaklığını yürüttüğümüz Minik Eller Kod Yazıyor projemiz bugün dokuzuncu yılını doldurdu. Bugüne kadar 45 binden fazla çocuğa online ve fiziki olmak üzere 400 bin saatten fazla eğitim sağladık. Scratch Cup ile her sene katılım konusunda kendi rekorumuzu kırıyoruz. Bu yıl Scratch Cup 2024’e rekor bir katılım ile 1174 başvuru aldık. Takımların 2-3 çocuktan oluştuğunu düşünerek bu sayı 3 binden fazla demek oluyor. Bu sene de çocuklarımızın kendi hazırladıkları birbirinden güzel ve yaratıcı oyunları izledik.”
Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Civan Sözkesen de şu ifadeleri kullandı. “Minik Eller Kod Yazıyor" projesinin Scratch Cup 2024 finalinde bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Dijital dönüşüm sürecinde çocuklarımızın erken dönemde bu sürece entegre olmasına büyük önem atfediyoruz. 2019 yılında QNB Finansbank ortaklığında başlattığımız “Minik Eller Kod Yazıyor” projesi ile 69 ilde 45 binden fazla çocuğumuza temel kodlama eğitimi verdik. Pandemi döneminde online eğitimlerle 9.000’den fazla çocuk kodlama eğitimi aldı. Proje, çocukların dijital becerilerini geliştirmenin yanı sıra sanat, resim, müzik ve hikâye anlatıcılığı gibi yaratıcı kaslarını da güçlendirmeyi amaçlıyor”. 
Yarışmada derece yapan okullar şöyle: 
8-10 Yaş Kategorisi
En İyi Proje Ödülü;  Sürdürülebilir Yaşam Oyunu, Uşak Öğretmen Mahmut Özgöbek İlkokulu
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Green Earth v.2.4, Clean Life, Bursa Bilfen Okulları
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Şehri Kurtar, İstanbul Üsküdar Ahmet Yüksel Özemre Bi̇li̇m Ve Sanat Merkezi
En İyi Uyarlama Ödülü; Dünya İçin Sürdürülebilir Görevlerimiz, Şanlıurfa Özel Yavuz Seli̇m Dağ okulu
En İyi Senaryo Ödülü; Mutlu Dünya, Uşak Kendinyap Atölyeleri
 
11-14 Yaş Kategorisi
En İyi Proje Ödülü; Yeşil Çağrı, Bilfen İzmir Bornova Ortaokulu – Habitat Derneği Gönüllü Eğitmeni
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Ada ve İpek ile Sürdürülebilir Yaşam Alanları, İstanbul Kültür 2000 Koleji
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Soloston, Diyarbakır Habitat Derneği Gönüllü Eğitmeni
En İyi Uyarlama Ödülü; Küresel Avcılar, Muğla Evren Paşa Ortaokulu
En İyi Senaryo Ödülü; Doğa İçin Oyna, Ankara Beypazarı Gazi Gündüzalp Ortaokulu
Editör: Ali ARASLI