Modafest’in aile yapısını koruduğunu söyleyen Uşak Milletvekili AK Partili İsmail Güneş, “Bizim Uşak’ın her bir köyünün kendine has bir giyim tarzı vardı. Bu giyim tarzına göre bir bayanın Sivaslı Eldeniz’den mi olduğunu, Eşme’nin köyünden mi olduğunu, Karahallı’nın Buğdaylı köyünden mi olduğunu bilebilirdik” dedi.

ismail2

AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, önceki dönemlerde kadınların köylere göre farklı kıyafetler giydiğini ve giyime bakarak, bir kadının hangi köyden olduğunu anladıklarını söyledi. Uşak Belediyesi’nin bu yıl ikinci kez düzenlediği Modafest programında konuşan İsmail Güneş, “Bizim Uşak’ın her bir köyünün kendine has bir giyim tarzı vardı. Bu giyim tarzına göre bir bayanın Sivaslı Eldeniz’den mi olduğunu, Eşme’nin köyünden mi olduğunu, Karahallı’nın Buğdaylı köyünden mi olduğunu bilebilirdik” dedi.

Uşak İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Kadir Uslu oldu Uşak İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Kadir Uslu oldu

ismail3

14 Mayıs seçimlerinde tekrar AK Parti’den aday gösterilip seçilen ve bu dönemle birlikte 3’üncü kez milletvekili olan AK Partili İsmail Güneş, Uşak Belediyesi’nin bu yıl 2’inci kez düzenlediği Modafest’te kadınların giyim tarzıyla ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu.

ismail4

Kadınlara en fazla değerin AK Parti döneminde verildiğini belirten İsmail Güneş, “Kadınlara çok fazla değer veriyoruz ve yeni Merkez Bankası ve Kızılay Başkanımız birer hanımefendi. Kadınların haklarının korunması konusunda, kadın erkek fırsat eşitliği komisyonunun kurulmasında ve bir takım avantajların hayata geçirilmesi için bir çok adım attık. Burada da belediyemiz Modafest festivalleri yapıyor. İlk baktığınızda bu normal bir moda festivali gibi algılamayın. Burada esas mesele kadınlarımızın üretime katılması, kendisini değerli hissetmesidir” dedi.

ismeil

“GİYİM TARZINA GÖRE BİR BAYANIN NERELİ OLDUĞUNU ANLARDIK”

Modafest’in örf ve adetlerin yaşaması için önemli bir misyonu yerine getirdiğini belirten İsmail Güneş, şöyle konuştu: “Bizim Uşak’ın her bir köyünün kendine has bir giyim tarzı vardı. Bu giyim tarzına göre bir bayanın Sivaslı Eldeniz’den mi olduğunu, Eşme’nin köyünden mi olduğunu, Karahall’nın Buğdaylı köyünden mi olduğunu bilebilirdik. ismeil33Fes bayanların başını koruması anlamında değildi. Eğer bir kadın fes giydiyse o kadın evliydi. Eğer fes giymemişse bekardı ve bu kadar incelik ve kültürel bir birikim vardı. Belediye Başkanımız, bu festivalle, örf ve adetlerimizin canlanması ve üretimde de kadınlarımızın biz de varız demesi için çok önemli bir iş yapıyor”.

MODAFEST AİLE YAPISINI AYAKTA TUTUYOR

Güneş, şöyle söyledi: “Bu Modafest’in bir özelliği de bizi ayakta tutan aile yapımız ve kadınlarımıza verdiği önemdir. Bu festivallerde aile yapımızın korunması sağlanıyor ve başarılı kadınlarımızın ne kadar güçlü ailelere sahip olduğunu ortaya konuyor. Belediye Başkanımız kadınlara önem veriyor ve kadınlarımız için bir çok yer yapıyor. Erkekler de ya başkanım bizim gibi erkekler ne olacak diyorlar”.

Editör: Ali ARASLI