Uşak TOKİ Şefkat Okulu’nda öğrencileri taciz eden şahıs tutuklandı Uşak TOKİ Şefkat Okulu’nda öğrencileri taciz eden şahıs tutuklandı

Uşak OSB’nin 3’üncü genişleme sahasındaki çalışmalar devam ediyor. Bölgedeki yağmur suyu, yer altı suyu ve içme suyu çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. 
Uşak OSB Başkanı Halil Ağaoğlu daha önce yaptığı açıklamalarda bölgeye Ağustos veya Eylül döneminde elektriği vermeye çalışacaklarını ifade etmişti. 
Bu bağlamda, bölgedeki yağmur suyu, yer altı suyu ve içme suyu çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. İçme suyuyla ilgili çalışmalar da büyük oranda bitti. 
Bölgede üretimin başlaması için daha önce Eylül 2024’ü işaret eden Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ağaoğlu, çalışmaların takipçisi olacaklarını belirtmişti. 
Elektrik iletim hatlarının bölgeye kurulduğu ve bölgedeki çalışmaların devam ettiği görülüyor. Uşak-Gediz yolu üzerinden geçenler, buradaki çalışmaları daha yakından görürken, bölgenin kent istihdamına katkı sağlaması bekleniyor. 
Uşak OSB’de şu anda ağırlıklı olarak geri dönüşüm, ev tekstili ve battaniye sektörleri bulunuyor. Bunun dışında Muratbey Peynirleri gibi bazı gıda işletmeleri de Uşak OSB’de faaliyetlerini devam ettiriyorlar. 
UŞAK OSB’DE KATI ATIKLAR YAKMA TESİSİNDE ELEKTRİĞE DÖNÜŞÜYOR
Öte yandan Uşak Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan katı atık yakma tesisi de faaliyetlerini sürdürüyor. Bölgenin çöpünü bertaraf ederken, aynı zamanda açığa çıkan buhardan elektrik enerjisi üretimi yapıyor. 1500 °C de, her gün bölgedeki geri dönüşüm şirketlerinin getirdiği toplam 50 ton tekstil atığının atığı, yakılıyor ve tesis saatte 1 megawatt elektrik üretiyor. Üretilen elektriğin yüzde 30’u tesisin iç ihtiyacında kullanılırken geriye kalan %70’i şebekeye satılarak gelir elde ediliyor. Sistemin en önemli faydası ise, tekstil teleflerini ve atık su arıtmadan kaynaklı çamuru yakarak doğayı koruması.

Editör: Ali ARASLI