Uşak'ta ekmeğe zam geldi ve ara zammın ardından gözler simit ve poğaça fiyatlarına çevrildi. Kentteki simitçi esnafı da uzun zamandan beri 6 TL olan simit fiyatlarına zam talep etti. Simit üretim maliyetlerinin kurtarmadığı ve sürekli zamlanan susamın 25 kilogramlık çuvalının 3000 TL'ye geldiği ifade edildi.

Uşak'ta üretilen sokak simidi, bu yıl 2 kez zamlandı

Uşak'ta üretilen 100 gramlık sokak tipi susamlı simit fiyatları bu yıl 2 kez zamlandı. Simit fırınlarında üretilen sokak simidinin fiyatı şu anda 6 TL. Tezgahta simit satanlar ise 4,5 TL gibi bir fiyattan simit alıyorlar. Kentte bulunan simitçi esnafının en çok zorlandığı konu, un, susam ve işçilik maliyetleri. 

Simit üreticileri geçen yıl 1000 TL'ye aldıkları 25 kiloluk susamı bu yıl 3000 TL'ye alabiliyorlar. Un fiyatları da geçen yıl 350 TL'ydi ve şu anda 850 TL ile1000 TL arasında değişiyor.

UŞAK'TA ÜRETİLEN SİMİT NASIL YAPILIYOR?

Uşak'ta üretilen sokak simidi, un, maya, su ve tuz karışımıyla elde edilen bir hamurla yapılıyor. Hamur hazırlandıktan sonra 1 saat dinleniyor ve mayalanıyor. İşlenmeye hazır olan hamur, daha sonra el yordamıyla halka şeklini alıyor.

Bu sırada simit için pekmez ve susamlı bir karışım hazırlanıyor. 

Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı

Aynı zamanda çukur bir haznede pekmez ve su kaynıyor. Kaynayan pekmeze halka haline getirilmiş hamur batırılıyor. Bir kaç dakika sonra buradan çıkarılıyor ve pekmez ve susamlı karışıma bulanıyor. 

Taş fırında pişen simit oldukça gevrek ve lezzetli oluyor.

SİMİT YAPIMINI İZLEMEK VE KANALIMIZA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN!

Editor: Ali ARASLI