Halk TV’den Seda Selek’in hazırlayıp sunduğu Sansürsüz programında suç oranları ele alındı. Programda çocuk suçlularla ilgili olarak konular da gündeme geldi ve burada grafiklerde Uşak için belirlenen rakamlar da paylaşıldı.

Aşağı Karacahisar köyünden Şahin Uğur, trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirdi Aşağı Karacahisar köyünden Şahin Uğur, trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirdi

“KÜÇÜK SUÇLARLA CEZAEVLERİNE GİRENLER BURADA BÜYÜK SUÇLARI ÖĞRENİYOR”

Gazeteci Cengiz Erdinç, programda bazı bilgiler paylaştı. Erdinç, cezaevleri için bazı açıklamalar yaptı. Cezaevlerinin bir okul haline geldiğini ve çeteleşmenin burada başladığın belirten Erdinç, “Bizim toplumumuzda bu ceza sistemi, 2005’ten sonra gelen ceza ve usul kanunuyla yeni bir yapıya büründü. Bu 1990’lardan beri AB’yle düşünülen bir şeydi. Çağdaş hukuk,  bir kişiye maksimum cezayı verip onu minimum şekilde hapiste tutmaktır. İnsanları başka suç işlemek için caydırmak ve suç işleyenleri toplumdan uzak tutmak gibi alt başlıkları var. İnsanları çok fazla cezaevinde yatırmak, müdavim suçlular gibi unsurlar doğuruyor. Bu konuda Türkiye’de orijinal araştırma çok az. Benim uzun süredir izlediğim Zahir Kızmaz var Fırat Üniversitesi’nden. Onun bir kitabı var Cezaevi Müdavimleir İnatçı Suçlular diye. Birincisi çocuk yaşta başlıyor ve küçük yaşta başlayıp ağır suçlara doğru gidiyor. Cinayet suçluları hırsızlıkla başlıyorlar ve küçük şiddet suçlarıyla başlayıp, organize suçu cezaevinde öğreniyorlar” dedi.

suç1

“BU İŞ SADECE POLİSİN SIRTINA YIKILMIŞ VE BU MÜCADELENİN ÇOK YÖNLÜ BOYUTLARI VAR”

“Bu rakamlar Adalet Bakanlığı’nın infaz istatistikleri” diyen Erdinç, şöyle konuştu: “Aksaray beşinci sırada ve 30 tane suç kalemi var. Hadi diyelim oradaki narkotikçi ve savcı çok çalıştı, ne yani diğer illerde çalışmıyor mu? Bu yeni değil, AKP döneminde değil, Türkiye’de 75 çocuk eroinden öldü ve bu 2001 yılındaki adli tıp raporunda ortaya çıktı. Polisin verdiği rakam neydi 30-35’ti. İstatistikleri söylerken, şunu söylemek istiyorum AKP dönemi suça da kanat taktı.  Mesela yakalamalarla ilgili istatistikler var ve narkotik raporları 2007’den beri Avrupa standartlarıyla yapılır ve TÜİK gibi oynama şansı yok. Bu raporlarda 20 ton eroin yakalandığı yazıldı. Polisiye bakışı bunu başarı olarak gösteriyor ama her zaman için yakalanmayan yakalananı geçiyor. Bu iş sadece polisin sırtına yıkılmış ve bunun sosyolojik yanı var, kara parayla ilgili yanı var. Ama bütün her şey dönüyor geliyor polis yakaladı, yakalamadı. Bunun karşılığı ne oluyor, narkotik polisi zehir tacirlerine göz açtırmıyor klişesi.”

UŞAK’TA SUÇ ORANLARI NE DURUMDA?

Son rakamlara göre Uşak, Türkiye genelinde orana göre en fazla suç işlenen kentler arasına girdi. Uşak’ta erkek nüfusa göre suç sayısı oranlandığında 100 binde 801 rakamına ulaşıldı. Halk TV’de paylaşılan rakamlara göre 184 bin 225 erkek nüfusu olan Uşak’ta su sayısı 1475 olarak hesaplandı. Oransal olarak bakıldığında Uşak’ta 100 binde 801 suç rakamına ulaşıldı. Türkiye genelinde ise 100 binde 591 oranına ulaşılırken, en fazla suç oranlarının olduğu iller; Aydın, Denizli, Çorum, Antalya, Aksaray, Karaman, Isparta, İzmir ve Uşak oldu. Söz konusu veriler Halk TV’nin ana ekranında yansıtıldı.

suç2

Editör: Ali ARASLI