Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı

Uşak Ziraat Odası Başkanı Nafiz Mıdık, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından hasat döneminden itibaren yaklaşık 20 bin tonluk ürünün alındığını ve 25 bin tonluk lisanslı depo kurulduğunu belirterek, “Muhtemelen bu depomuz da dolar ve bu durumda da açık alım yapılır. Hiçbir çiftçimizin ürünü elinde kalmaz” dedi.

Uşak Ziraat Odası Başkanı Nafiz Mıdık, bu yıl rekoltenin beklenenden yüksek olduğunu ve piyasaya göre daha yüksek fiyat veren Toprak Mahsulleri Ofisi’ne de çiftçinin yoğun bir şekilde rağbet ettiğini belirtti. Hasat döneminden itibaren Ulubey ve Banaz Kızılhisar’da bulunan TMO depolarına toplam 20 bin tonluk buğday ve arpa alımı yapıldığını belirten Mıdık, söz konusu depoların dolması üzerine geçtiğimiz  hafta Yapağılar köyünde de 25 bin tonluk ilave lisanslı deponun da faal hale geldiğini dile getirdi.x

nafiz mıdık

Rekolte yüksek olduğu için bu yıl 60 bin ton civarında bir buğday ve arpa üretimi beklediklerini belirten Mıdık, piyasadaki firmaların 5 TL bandında alım yaptığını ve TMO’nun bu rakamın yüzde 50 üzerinde fiyat verdiğini kaydetti.

Mıdık, “Malum bu sene hububat fiyatları bu yıl, piyasada TMO’nun fiyatının altında kaldı ve genelde üreticilerimiz ürününü TMO’ya teslim etmeyi tercih ediyor ve yoğunluktan dolayı randevu almada sıkıntı yaşayan çiftçilerimiz oldu. TMO ve bakanlık yetkililerimiz, çiftçilerin ürünlerinin son kilosuna kadar ürünlerini alacağız diye bir garanti verdiler.

İnsanlar acele ediyor ve bütün Uşak’ta yağışlar nedeniyle hasat gecikti ve hasat birden başladı ve ofise yönelik bir yüklenme oldu. Ofis müdürümüz ve yetkililer gece saat 10 ve 11’lere kadar çalıştılar ve bazı sorunları olduğunda çözüm için bizler de destek olmaya çalıştık. Piyasada arpa 5 TL’ye alınırken TMO 7 TL ve 50 kuruşluk destek nedeniyle de 7,50 TL olduğu için tercih edildi” dedi.

buğday1

YIL SONUNA KADAR 60 BİN TON BEKLENTİ VAR

“Banaz ve Ulubey’de alımlar yapıldı ve 4 Temmuz itibariyle de Yapağılar köyünde de alımlar başladı. Lisanlı depo alımı başlayınca üretici biraz daha rahatladı” diyen Mıdık, şöyle konuştu: “Temmuz sonu itibariyle yaklaşık, Ulubey ve Banaz Kızılhisar’daki depolarda 20 bin tonluk bir alım oldu. 25 bin tonluk daha bir depo oluştu ve burada işler çok daha hızlı yürüyecek. Çok büyük bir sıkıntı yaşanmadı ve üreticilerimizle de görüştük ve herkes bir anda ofise yüklenince, tabii ki yoğunluk olacak. Çiftçimiz rahat olsun ve kimsenin malı elinde kalmayacak. Genel Müdür Ahmet Güldal bey de Uşak’a destek olacağını ve üreticinin elindeki ürünü son kiloya kadar alacağız dediler. Çok da sıkıntıya girmemeleri lazım ve alınacak olduktan sonra her şey yoluna girecektir”.

buğday

Mıdık, yıl sonu için yaklaşık 60 bin tonluk bir beklenti olduğunu kaydederek, “25 bin tonluk depomuzun da dolması durumunda, açık alım da yapılacağı ifade edildi. Bu noktada bir kez daha altını çizmekte yarar var; hiçbir çiftçimiz endişe etmesinler. Her hali karda ürünleri alınacaktır” diye konuştu. 

Editör: Ali ARASLI