Uşak'a yakın olan Gediz Ilıca ve Simav Eynal'da termal fiyatları ne kadar? Uşak'a yakın olan Gediz Ilıca ve Simav Eynal'da termal fiyatları ne kadar?
Uşak’ta tarhananın porsiyon fiyatı, son gelen zamla birlikte 85 TL oldu. Uşak’ta ve Türkiye’de isim yapan Tarhana Baba’nın bir süredir 70 TL’ye sattığı çömlek kaptaki tarhana çorbası, artan maliyetler nedeniyle 85 TL’ye çıktı. Uşak’a has ve coğrafi işaretle tescillenen tarhana çorbası yoğun talep görüyor. Kentte sadece tarhana satışı yapan tek yer olan Tarhana Baba’da nohut, turşu ve köy ekmeğiyle servis edilen tarhana çorbasının porsiyonu diğer restoran ve işletmelere göre daha büyük oluyor. Fiyatların yükselmesinde, enflasyon rakamlarındaki etki dikkat çekiyor. Tarhana babada yapılan çorba, kuru değil, hamur tarhanayla yapılıyor.
Tarhana1-1

1 KG TARHANA 280 TL’YE ÇIKTI

Geçtiğimiz Eylül ayında 220 TL’ye çıkan ve bir süre bu fiyattan satılan Uşak Tarhanasının kilosu 280 TL’ye yükseldi. Tarhananın fiyatındaki artışta işçilik giderlerindeki artışlar etkili oldu. Bunun yanı sıra vergi, sigorta ve diğer giderlerin yıl başında güncellenmesi de fiyatları bu seviyelere çıkarmaya yetti. Tarhana üretiminin devamlılığı için önümüzdeki dönemin mahsullerinin alış fiyatları da akaryakıt ve asgari ücrete paralel olarak yükseliyor.
Tarhana-3

UŞAK TARHANASINDA NELER VAR?

Uşak tarhanasında metabolizmayı hızlandıran ve hastalıklarla mücadelede yarar sağlayan malzemeler var. Uşak Tarhanasında şu malzemeler yer alıyor: Un, yoğurt, kırmızı ve yeşil biber, kuru soğan maydanoz ve nane.
Uşak Tarhanası nasıl yapılıyor;
Bir gün öncesinden hamur için maya hazırlanır. Hazırlanan maya un ile yoğrulurken, yukarıda sayılan malzemeler de ilave edilmek suretiyle, karışım hazırlanır. Belli bir kıvama gelen karışım, geniş kap, (toprak çömlek veya leğen) içine konulur. 15-20 gün bu kapta bekletilir. Bu arada 2 günde bir, hafif ıslatılmış elle karıştırılarak mayalanması sağlanır. Daha sonra parçalanarak temiz bir bez üzerinde serilir, kuruduktan sonra elle ovularak elenir, bez torba veya toprak küpte saklanır. Pişirilirken salça, et suyu ve tereyağı kullanılır. Sıcak servis edilir.
Editör: Ali ARASLI