Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, üniversitelerin akademik özgürlükte son sırada yer aldığını ifade etti. Yapılan değerlendirmelere göre Türkiye’nin akademik özgürlükte sonlarda yer aldığını belirten Karahan, üniversite yönetimine seslendi. Karahan, “Hiçbir yerde hesabı sorulmasa, Allah’ın huzurunda hesabı sorulacak. Eden ettiğini bulacak. Hiç çaresi yok kaçamayacaksınız” dedi.

Uşak Fen Lisesi'nden Kerem Kara, kimya olimpiyatında Türkiye birincisi oldu Uşak Fen Lisesi'nden Kerem Kara, kimya olimpiyatında Türkiye birincisi oldu

Kişisel youtube kanalında akademik özgürlük hakkında bir video yayınlayan Prof. Dr. Ömer Karahan, Türkiye’de üniversitelerin haline değindi. Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş’ı sık sık eleştiren Prof. Dr. Karahan, şu ifadeleri kullandı:

“Akademik özgürlük sıralamasında ülkemiz 179 ülke arasında, 166’ıncı olmuş. Hayırlı olsun ve hayrını görsün YÖK yetkilileri, üniversite arası kurul yetkilileri, rektörler ve dekanlar, hayırlı olsun. Niye sesiniz çıkmıyor? Akademik özgürlükte ilk 10’da yer alsaydınız boy boy haberler ve resimler olurdu. Böyle bir çukura düştük ve nasıl çıkacağız diye sormuyorsunuz. Niye bu üniversiteleri çukurdan çıkaralım demiyorsunuz?”

SİZE GÖRE KARŞITLAR VATAN HAİNİ

“Sizin gözünüzde yandaşlar ve karşıtlar var” diyen Prof. Dr. Ömer Karahan, şöyle devam etti:

“Karşıtları bir yere getirmemek lazım. Onlara her hangi bir kurulda yer vermemek lazım. Çünkü onlar sizin gözünüzde vatan haini. Memlekette bir avuç akademisyen var ve sizler bunları ötekileştirmeyi meziyet sanıyorsunuz. Hiçbir yerde hesabı sorulmasa, Allah’ın huzurunda hesabı sorulacak. Eden ettiğini bulacak. Hiç çaresi yok kaçamayacaksınız.  Bakıyorsunuz, üniversite yöneticileri bütün muhalifleri cezalandırma derdinde.  Acaba doğruyu söylüyor mu demek yok. Vay efendim ne demiş hemen soruşturma açın. Yönetim görevinden uzaklaştırın ve hiçbir yerde görev alamasın. Birisi çıkıp soruyor ne verdin ne aldın? Ne aldın; şan, makam ve performans parası aldın. Ne verdin, adaletsizlik ve ötekileştirme verdin. Övünün niye övünmüyorsunuz? Niye sesiniz çıkmıyor? Hani fotoğraflar? Bir kere de biz bu üniversitelere sahip çıkamadık. Gelin beraber hizmet edelim demek niye aklınızdan geçmiyor?”. 

Editör: Ali ARASLI