Uşak Üniversitesi’nin 2023-2024 eğitim dönemi öncesinde, glutensiz yemek çağrısı karşılık buldu. Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği’nin girişimleri sonucunda, çölyaklı öğrenciler için yeme çıkarılacak. Bir süre önce Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği Başkanı Ömre Ümran Aydın’ın gündeme getirdiği sorun çözüldü.

çölyak4-1

Uşak Üniversitesi kazanan ve hali hazırda okuyan öğrenciler arasında çölyak hastalarının bulunduğu belirtildi. Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği Başkanı Ömre Ümran Aydın, bu konuda yönetime bir çağrı yaptı. 1 Eylül Yerleşkesindeki yemekhanede , 13 Kasım 2023'ten itibaren glutensiz ve düşük proteinli yemek çıkacak. Sadece çölyak hastası olan öğrenciler glutensiz menüden yararlanacaklar.

COLYAK-1

Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği Başkanı Ömre Ümran Aydın şöyle söyledi:

Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Akif Şanlı, hasta bakımını bırakmadı, 4 saatini klinikte geçiriyor Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Akif Şanlı, hasta bakımını bırakmadı, 4 saatini klinikte geçiriyor

“Yeni eğitim döneminin  başlamasıyla ilimize üniversite öğrencilerimiz geldi. Çölyak hastası olan öğrencilerimiz bireysel veya aileleri kanalıyla bize ulaştılar. Artan gıda fiyatları nedeniyle bu gençlerimiz, sorunlar yaşıyordu. Üniversite yönetimimize bu çağrımızı yaptık ve onlar da değerlendirdiler. Uşak Üniversitesi Rektörü Sayın Ekrem Savaş’ın destekleriyle sorunumuz çözüldü. Pazartesi gününden itibaren çölyak hastası öğrencilerimiz için glutensiz yemek çıkacak. Bize destek olan Sayın Rektör Ekrem Savaş ve üniversite yönetimine teşekkür ediyoruz”.

COLYAK2-1

Öte yandan Ömre Ümran Aydın, artan gıda enflasyonunun en çok çölyak hastalarını etkilediğini belirtti. Aydın, glutensiz ürünlerin pahalı olması nedeniyle erişimin güçleştiğini anlattı. Verilen desteğin düşük olduğunu aktaran Aydın, bu konuda verilen devlet desteğinin artması gerektiğini kaydetti.

UŞAK PORT HABER///

Haberin izinli veya izinsiz kullanımı durumunda yasal işlem yapılacaktır!

Editör: Ali ARASLI