Uşak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Nihat Tosun’a laikle ilgili sözlerinden dolayı soruşturmaya gerek duyulmadı.

27 Ekim 2023 Cuma günü, vaaz veren Dr. Nihat Tosun, laikliğin Avrupa’dan gelen vahşi bir hukuk ürünü olduğunu öne sürmüştü. Buradaki vaazı nedeniyle CHP Uşak İl ve İlçe Örgütleri, konuyu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu olarak taşımıştı.

Konuyla ilgili yapılan incelemenin sonunda, CHP Uşak İl Örgütüne bir bildirimde bulunuldu. Söz konusu bildirimi sosyal medya hesaplarından paylaşan CHP Uşak İl Örgütü, Uşak Valiliği’nin soruşturmaya gerek duyulmadığına dair görüş beyan ettiğini bildirdi.

Uşak'taki Selçuklu Yıldızı'na Atatürk'ün görüntüsünü monte ettiler Uşak'taki Selçuklu Yıldızı'na Atatürk'ün görüntüsünü monte ettiler

CHP Uşak İl Örgütü, şu açıklamayı yaptı: “31 Ekim 2023 tarihinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün miras bıraktığı laik hukuk sistemimize çirkin yakıştırmalarda bulunan Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nihat Tosun hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Uşak Adliyesi Cumhuriyet Savcılığına yapmış olduğumuz suç duyurusuna ithafen 4483 sayılı memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması kanuna göre Uşak Valiliği tarafından “Soruşturma izni verilmemesine” karar verilmiştir”.

Dr. Nihat Tosun, laiklik için ne demişti?

Dr. Nihat Tosun, vaazında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kur’an-ı Kerim ayetlerine bakıldığında insanın yaşamına engel olacak hükümler vardır. İnsan öldürmeyi Allah yasaklamıştır. İnsan öldürmenin cezasını getirmiştir. İnsan denen bu varlığın hayatını garanti altına almak, huzur içinde yaşamasını temin için ayetlerini indirmiştir. Cenab-ı Allah insanı, hele hele Müslüman’ı çok değerli görmüştür. Her kim, bir Müslümanı bile bile kasten ve tasarlayarak öldürürse bunun cezası, cehennemdir. Çünkü Müslümanın Allah katında şanı yücedir. Ayetler ve hadislerde bu hususa dikkat ediliyor. İslam dinine göre, yani bizim temel İslam kaynaklarındaki ifadeye göre; İslam hukukunda, yani dininde bir insanı öldürmenin 2 cezası var. Bir Müslümanı öldürmenin bir dünyada ve bir de ahirette cezası var. Bizim bugünkü yaşadığımız ortamda laik hukuk sistemi diyorlar. Avrupa’dan derlenmiş vahşi hukuk kaynağının bir ürünü. Medeni Avrupa’yı görüyoruz, çocuk çocuk ve masum demeden herkesi öldürüyor.” ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI