Son yıllarda motosiklet kullanımı giderek yaygın hale geldi ve Uşak'taki neredeyse bütün beyaz eyşa satan işletemelerde motosiklet ve elektrikli bisiklet satışları başladı. Türkiye'nin bir çok ilinde motosiklet ve elektrikli bisiklet yaygın ulaşım aracı olarak tercih ediliyor. Bu konuda arabam.com tarafından yapılan bir anket çalışması da var. Türkiye otomobil piyasasının önde gelen online pazar yeri arabam.com’un son araştırmasına göre de  trafik yoğunluğundan kaynaklanan zaman kaybını azaltmak ve kolay ulaşım için motosikletin tercih edildiğini ortaya koydu. Ankete katılanların  yarısı motosikletin kendileri için trafikte kolay ulaşımı ifade ettiğini dile getirdi. 

Trafik yoğunluğu, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artan nüfusun yarattığı en büyük sorunlardan biri. Nüfusa bağlı olarak araç sahipliğinde yaşanan artış da yolların kapasitesinin yetersiz kalmasına, dolayısıyla da trafiğe yol açan en önemli etkenler arasında. Türkiye otomobil piyasasının önde gelen online pazar yeri arabam.com’un 583 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği son araştırması, trafikten kaynaklanan zaman kaybını azaltmak ve kolay ulaşımın yolları için motosikletin tercih sebebi olduğunu  ortaya koydu. Ankete katılanların yarısı (yüzde 50’si) motosikletin kendileri için trafikte kolay ulaşımı ifade ettiğini dile getirdi.

Yüzde 45’i bir dönem kullanmak istiyor 

İran Cumhurbaşkanı'nın ölümü ve Orta Doğu'daki gerilim Dolar  TL ve faizi nasıl etkiler? Selçuk Geçer yorumladı İran Cumhurbaşkanı'nın ölümü ve Orta Doğu'daki gerilim Dolar TL ve faizi nasıl etkiler? Selçuk Geçer yorumladı

arabam.com’un araştırmasında yer alan ‘Motosiklet kullanmayı hayatınızın bir döneminde düşünür müsünüz?’ sorusuna, katılımcıların yüzde 45’i evet, yüzde 44’ü ise ‘Hayır’ yanıtını verdi. Bu soruya, kalan yüzde 11’lik kesim ise ‘Belki’ dedi. ‘Neden motosiklet tercih edersiniz?’ sorusuna verilen yanıtlarda yaşam tarzı olarak benimsediği için tercih edenlerin oranı yüzde 41 iken, sıkışık trafikte kolaylık sağladığı için tercih edenlerin oranı yüzde 31 oldu. Motosiklet tercihini otomobil fiyatlarının pahalılığına bağlayan kişi oranı yüzde 23 olarak gerçekleşti.

 2023’ün ilk 7 ayında ilan oranı arttı

arabam.com CEO’su Arda Ayvaz, araştırma sonuçlarına göre motosikletin, katılımcıların yarısı için ‘trafikte kolay ulaşım’ı ifade etmesinin, iki tekerlekli araçlara yönelik ilgiyi göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi. arabam.com’un ilanverilerine göre 2022’nin ilk 7 aylık döneminde motosikletlerin genel ilanlara oranının yüzde 1.48 olduğunun altını çizen Ayvaz; “2023’ün ilk 7 ayında ise bu oran yüzde 2.9’a yükselmiş durumda. Anketimizde yer alan ‘Motosiklet kullanmayı hayatınızın bir döneminde düşünür müsünüz?’ sorusuna, katılımcıların yüzde 45’inin evet yanıtını vermesi de motosikleti tercih edebilecek kişi sayısında kayda değer bir yükseliş olduğunu gösteriyor. Aynı soruyu 2021 Eylül ayında farklı bir araştırmamızda sorduğumuzda araştırmaya dahil olanların yalnızca yüzde 25’i evet yanıtını vermişti. Bu verileri incelediğimizde önümüzdeki dönemde motosiklet ilan oranlarında artış beklenebileceğini düşünmek hiç de yanlış olmaz” dedi.

Editör: Ali ARASLI