Devlet Hava Meydanları istatistiklerine göre Uşak Havalimanı’nda 889 uçak havalandı ve bunların eğitim uçağı olduğu öğrenildi.  Yine aynı istatistiklere göre yolcu uçuşlarına Uşak Havalimanı kapalı olmasına rağmen, Kütahya Altıntaş’a inşa edilen ve yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanı’nda ise 267 uçak havalanırken, dış hatlara uçan 54 uçakla birlikte 321 uçuş gerçekleşti. Uşak Havalimanı’nda Nisan 2023 dönemine kadar sıfır yolcu uçarken, Zafer Havalimanı’nda ise 11 bin 240 iç hat ve 6 bin 545 dış hat olmak üzere toplam 17 bin 785 yolcu uçuşu yapıldı. Söz konusu rakamlara bakıldığında Uşak Havalimanı’ndan yolcuların hiçbir şekilde istifade edemediği ve kentteki havalimanının sadece eğitim uçuşlarına açık olduğu görülürken, Zafer Havalimanı’nın ise garanti edilen 1 milyon 317 bin 733 yolcunun sadece yüzde 1,34’nü anca yakaladığı görüldü.

UŞAK’TA SIFIR TİCARİ UÇTU

Uşak'ta motosikletiyle TIR dorsesine çarpan Ali Koraş hayatını kaybetti Uşak'ta motosikletiyle TIR dorsesine çarpan Ali Koraş hayatını kaybetti

Uşak’tan ticari uçak hiç uçmazken, Zafer Havalimanı’nda ise 2023 yılının ilk 4 aylık döneminde, 44’ü dış hatlar olmak üzere toplam 200 uçak havalandı. Uşak’tan deprem bölgesine giden 2 yük uçağının sisteme girilmediği görülürken, hiçbir kargo uçuşunun da olmadığı istatistiklere yansıdı.  Zafer Havalimanı’ndan ise toplam 257 yük ve 2 kargo uçuşu yapıldı.

ZAFER HAVALİMANI UŞAK’IN KAPANMA SEBEBİ OLDU

Öte yandan Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar için yapılan Zafer Havalimanı, bulunduğu konum itibariyle bölgeden beklenen ilgisi görmedi. Ağırlıklı olarak İstanbul seferleri yapan Zafer Havalimanı’na Kütahya’dan da beklenen yolcu gelmedi. Kütahya ve İstanbul’un arasının otomobille maksimum 3 ila 3,5 saat olması da önemli bir etken olurken, Zafer Havalimanı fuar alanı olarak da kullanıldı. Zafer Havalimanı’nın daha cazip hale gelmesi için bir dönem,  Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'ndaki uçuşların Zafer’e kaydırıldı. Zafer Havalimanı için Uşak Havalimanı’ndaki yaklaşık 3 yılı aşkın süredir uçuşlar yapılamıyor.

Editör: TE Bilişim