Uşak’ta sivil toplum kurumlarının uzun zamandan beri talep ettiği kente ikinci bir devlet hastanesi için çalışmalar başladı. AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, eski devlet hastanesi binalarının bulunduğu alana 250 yataklı ikinci basamak bir devlet hastanesi inşa edileceğini söyledi. Güneş, hastanenin üniversiteden bağımsız bir devlet hastanesi olarak hizmet vereceğini belirterek, “Normalde 100 yataklı hastane yapılacaktı ve yaptığımız son görüşmelerde bunu 250 yatağa çıkardık” dedi.

hastane5

UŞAK’A İKİNCİ BİR HASTANE TALEBİ

1954’te 25 yataklı olan Uşak Devlet Hastanesi, kentte uzun yıllar hizmet verdi ve ekonomik ömrünü tamamladığı gerekçesiyle, Uşak Şeker Fabrikası’nın bulunduğu bölgeye inşa edilen 400 yataklı binaya geçti. Kadın, çocuk, psikiyatri ile fizik tedavi bölümleri de yeni binanın yanı başına yapılan ilave ek binanın faaliyete geçmesiyle taşındı. Şu anda yıkım aşamasına gelen eski devlet hastanesi binaları, bir dönem de yeşil alan olup olmama konusunda da tartışmaların odağında yer aldı.

hastane4

Eşme Belediye Başkanı'ndan Kaymakam'a sitem dolu sözler Eşme Belediye Başkanı'ndan Kaymakam'a sitem dolu sözler

Normal şartlarda sivil toplum kurumlarının yeşil alan olmasını talep ettiği söz konusu bölge, Uşak Devlet Hastanesi’nin Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi uhdesine geçmesiyle birlikte, yeniden amacı doğrultusunda kullanılmak istendi. Sivil toplum kurumları, bölgenin yeşil alan olması yerine daha önceki gibi sağlık hizmeti verilmek üzere değerlendirilmesini istedi. Kentte başlı başına devlet hastanesi talebi, mevcut hastanenin eğitim ve araştırma hastanesi olarak kullanılması üzerine, vatandaş ve sağlık çalışanlarının şikayetleri üzerine oluştu.

hastane3

250 YATAKLI HASTANE YAPILACAK

Uşak’ta vatandaşın ve sivil toplum kurumlarının talepleri doğrultusunda bir çalışma yaptıklarını belirten AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, buradaki eski binaların yıkılarak, yine bir devlet hastanesine dönüşeceğini söyledi. Daha önce bölgeye 100 yataklı bir hastane tasarlandığını belirten Güneş, “Buraya 100 yatak yerine 250 yataklı hastane yapmayı daha uygun gördük ve bu konuda Sağlık Bakanlığı’ndan da gerekli desteği aldık. İlimize yakışır ve ihtiyaçlarımızı giderecek ikinci basamak 250 yataklı bir devlet hastanesi inşa edeceğiz. Bu hastanemiz üniversiteden bağımsız, başlı başına bir devlet hastanesi hüviyetiyle hizmet verecek. Hastanemizin programa alınması, projelendirme ve ihale süreci en azından 3 yıllık bir süreci bulur. Görev süremiz bitmeden hastanemizi tamamlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

hastane2

hastae1

Editör: Ali ARASLI