Mimarlar Odası Uşak İl Temsilcisi Çağlar Samancı, kentte meydana gelen sel felaketinin sebebinin beton zemin gibi geçirimsiz alanlar ve yetersiz yağmur suyu tahliye hatları olduğunu söyledi.

1yağmur-4eylul2023.

Mimarlar Odası Uşak İl Temsilcisi Çağlar Samancı, kentte son dönemlerde meydana gelen sel ve su baskınlarıyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Kentte sağanak yağış sonucu meydana gelen su baskınlarının kentte çukurda kalan noktalarda oluştuğunu belirten Çağlar Samancı, Şeref Caddesi, Atapark, Küçük Çarşı, Halit Ziya Uşaklıgil Ortaokulu’nun bulunduğu bölge ve Zübeyde Hanım Caddesi’nden başlayan su baskınlarının, Hakkı Yağcı Caddesi boyunca devam ettiğini dile getirdi. Suyun Dokuzsele Deresi istikametine ilerlediğini belirten Samancı, son dönemlerde daha şiddetli görülen su baskınlarının sebepleriyle ilgili tespitlerde bulundu.

dc598fcc-2c34-4ce9-87a3-356a412b964c

Adil Özdemir: Sendikal mücadelelerimiz gençlerimizle güçlenecek Adil Özdemir: Sendikal mücadelelerimiz gençlerimizle güçlenecek

İSMETPAŞA’NIN BETON GİBİ GEÇİRİMSİZ MALZEMEYLE KAPLANMASI HATA

İsmetpaşa Caddesi’nin yeni halinin görsel açıdan kötü olmadığını, fakat zemininde kullanılan betonun ise toprak geçirgenliği açısından problemlere yol açtığını belirten Samancı, “Daha önce bu konudaki endişelerimizi, bu yağmurlar ve sel felaketi olmadan önce ifade etmiştik. Fakat gelinen noktada, yoğun yağışta İsmetpaşa Caddesi’nin sularla kaplandığını görüyoruz.  Yoğun yağışta bu kadar sık sel ve su baskını nedenlerinden biri altyapı geliştirilmeden yol kaplamalarının asfalt yada İsmetpaşa caddesinde uygulandığı şekilde beton gibi zeminin geçirimsiz malzemelerle kaplanmasıdır” dedi.

3yağmur-4eylul2023

YAĞMUR SUYU TAHLİYE HATLARI YETERSİZ

“Sonbahar başlangıcı yada sağanak uyarısı yapıldığında tahliye kanal girişlerini temizlenmemesi de önemli sorunlardan biridir” diyen Samancı, yağmur suyu tahliye hatlarının ve kanallarının yetersiz olduğuna dikkat çekti.

yağmur 1

Otogar bölgesindeki soruna da dikkat çeken Samancı, “İzmir Ankara yolu kenarında bulunan tahliyelerin doğru imal edilmemiş olmamasıdır. Öngörülebilir sorunların çözümleri mutlaka vardır, ciddi mühendislik hizmeti alınmalı ve uygulamalar doğru yapılmalıdır” diye konuştu.

Editör: Ali ARASLI